Herb Polski

Święto Narodowe 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany również Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, powszechnie znanej jako Konstytucja 3 maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

Delegacje Akademii Policji w Szczytnie wzięły udział w uroczystych obchodach tego święta w Szczytnie i Olsztynie. Uroczystości w Szczytnie rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a w Olsztynie w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba. W Wojewódzkich Obchodach, reprezentując kierownictwo Akademii Policji w Szczytnie, udział wziął nadkom. dr Błażej Jewartowski – Kierownik Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych. Delegacja służb województwa warmińsko-mazurskiego podległych MSWiA złożyła wspólny wieniec pod Kolumną Orła Białego w Olsztynie. Natomiast podczas szczycieńskich obchodów naszą Uczelnię reprezentował podinsp. dr Arkadiusz Tomaszek – Kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych. Delegacja naszej Uczelni złożyła również wieniec pod Pomnikiem Orła Białego w Szczytnie.
Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 roku była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie - po Stanach Zjednoczonych - konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Od 1990 roku dzień 3 maja jest oficjalnym świętem narodowym Polaków. Do dziś Konstytucja 3 Maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji.

 

Tekst: DKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz