Policjanci W dniach 10-14 lipca 2023 r., w ramach mobilności programu Erasmus+, sierż. szt. Dawid Żak – asystent Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przeprowadził zajęcia dla studentów Akademii Policji w Ankarze.

Tematyką zajęć było tamowanie masywnych krwotoków z kończyn za pomocą opaski uciskowej oraz tamowanie krwotoków z miejsc przejściowych z wykorzystaniem opatrunków hemostatycznych. Studenci uczyli się jak rozpoznać masywny krwotok i jak poprawnie wykonać ucisk bezpośredni. Poznali budowę i sposób działania opaski uciskowej typu CAT gen.7 oraz procedurę jej aplikacji (wysoko ciasno oraz opaska celowa), a także zapoznali się z rekomendowanymi opatrunkami hemostatycznymi i procedurą pakowania rany. Po części teoretycznej przeprowadzono godzinną część praktyczną z wykorzystaniem opasek uciskowych typu CAT gen. 7. W trakcie wizyty, na zaproszenie oficera łącznikowego Polskiej Policji w Turcji kom. Marka Choińskiego, wykładowca WSPol wizytował w Ambasadzie RP w Ankarze zapoznając się ze specyfiką pracy oficera łącznikowego, a także spotkał się z Ambasadorem.

Tekst: sierż. szt. Dawid Żak ZWF ISP WBiNP WSPol
Foto: sierż. szt. Dawid Żak/Akademia Policji w Ankarze