W dniach 11-22.09.2023 r. studentka Akademii Policji w Szczytnie, sierż. Sylwia Adamczyk, uczestniczyła w praktykach zawodowych w Hiszpanii w ramach programu Erasmus+. Studentka spędziła 2 tygodnie w Jefatura Superior de Policía de Andalucía Occidental w Sewilli. Dzieląc się doświadczeniami oraz dyskutując na temat innowacyjnych rozwiązań, studentka miała szansę pracować z funkcjonariuszami hiszpańskiej Policji.

Dzięki praktykom studentka miała możliwość poznania specyfiki oraz zakresu pracy w każdym z wydziałów miejscowej Policji. Sierż. Sylwia Adamczyk miała również okazję obserwować, jak współpracują ze sobą poszczególne wydziały Policji w trakcie zabezpieczenia wydarzenia o podwyższonym ryzyku jakim był mecz Sevilla FC (Hiszpania) vs. RC Lens (Francja).

Dzięki tej inicjatywie studentka miała szansę doskonalić nie tylko umiejętności zawodowe, ale również językowe oraz poznać hiszpańską kulturę. Przez okres trwania praktyk zawodowych, w czasie wolnym, sierż. Sylwia Adamczyk zwiedziła także pobliskie miejscowości w regionie Andaluzji.

Program Erasmus+ obejmuje zasięgiem wszystkie państwa członkowskie UE i państwa trzecie stowarzyszone z programem. Stwarza możliwości odbywania okresów studiów za granicą, staży, praktyk oraz wymiany pracowników we wszystkich dziedzinach kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. W 2021 r. Komisja Europejska przyznała naszej Uczelni Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego (Erasmus Charter for Higher Education) na następną edycję programu, obejmującą lata 2021-2027.

Uczestnictwo Akademii Policji w Szczytnie w realizacji działań zdecentralizowanych programu Erasmus+ jest jednym z elementów współpracy międzynarodowej. Wymiana studentów uczelni partnerskich oraz wyjazdy na praktyki na zagraniczne uczelnie lub do instytucji partnerskich służy przede wszystkim rozwojowi kompetencji zawodowych i wymianie doświadczeń.

Tekst: Sylwia Adamczyk/DKS APwSz
Foto: Sylwia Adamczyk