W dniach od 18 do 29 września br. kom. Magda Białczak z Instytutu Nauk Prawnych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie, w ramach programu Erasmus+, odbyła szkolenie w Hiszpanii w Comisria Provincial de Cadiz/ Santa María Soledad, 6 Edificio Torre Tavira II Spain.

Podczas wizyty funkcjonariusze hiszpańskiej Policji omówili strukturę organizacyjną Policji Narodowej Hiszpanii oraz Komisariatu w Kadyksie. Przedstawicielka Akademii zapoznała się z funkcjonowaniem Operacyjnego Centrum Cimacc 091, które koordynuje działania wszystkich interwencji prewencyjnych w prowincji Cadiz. Nasza policjantka brała czynny udział w patrolach prewencyjnych, obserwowała działania służb prasowych, służb ds. profilaktyki społecznej oraz zapoznała się ze strukturą i pracą zespołu ds. cudzoziemców i ochrony granic.

Komisarz Magda Białczak brała czynny udział w pracach wydziału dochodzeniowego, zapoznała się ze strukturą organizacyjną Sądu, Prokuratury, z zasadami współpracy pomiędzy tymi jednostkami oraz z systemami dostępnymi w ramach realizacji zadań tego pionu. Jeszcze większe emocje towarzyszyły naszej przedstawicielce w zakresie zabezpieczenia imprezy masowej podczas meczu Laliga zespołów Cadiz CF i Rayo Vallecano. Podczas tego wydarzenia nasza policjantka zapoznała się z centrum operacyjnym, centrum monitoringu, z systemem zabezpieczenia, rozmieszczenia służb oraz ujawniania przestępstw i wykroczeń o charakterze stadionowym.

W kolejnych dniach kom. Magdalena Białczak wzięła udział w pracach zespołu techników kryminalistycznych, gdzie uczestniczyła w czynnościach pobierania śladów kryminalistycznych, w oględzinach, w procedurze identyfikacji osób zatrzymanych, zapoznała się także z możliwościami technicznymi oraz przykładowymi opiniami kryminalistycznymi i z systemem powoływania biegłego.

Ciekawym wątkiem wyjazdu była kwestia szkoleń hiszpańskich policjantów. Motywacją do osiągania wysokich wyników w nauce zarówno na szkoleniu o charakterze podstawowym jak i oficerskim jest to, że po jego zakończeniu słuchacze, którzy osiągają najlepsze wyniki mogą wybrać sobie jako pierwsi etaty policyjne spośród wszystkich które są dostępne dla tych absolwentów.

Tekst i foto: kom. Magda Białczak INP WBiNP APwSz/DKS APwSz