Studenci kryminologii z Akademii Policji w Szczytnie wzięli udział w praktykach programu Erasmus+, które miały miejsce w Centro Universitario de la Guardia Civil w Hiszpanii w Madrycie.

W dniach od 1 do 5 lipca br. stypendyści z Akademii Policji w Szczytnie przebywali w ramach programu Erasmus+ w Madrycie. Studenci poznali strukturę organizacyjną, zadania oraz historię powstania uczelni hiszpańskiej, jak również zmiany zachodzące w jej funkcjonowaniu na przestrzeni ostatnich lat.  Studenci polscy poznali system ochrony bezpieczeństwa publicznego i system prawny Hiszpanii, zasady międzynarodowej współpracy policji hiszpańskiej oraz Guardia Civil, typowe sposoby działania przestępców, różne techniki przesłuchań świadków  i osób pokrzywdzonych. Przedstawiono im  wskaźniki wiktymizacji w regionie stołecznym miasta Madryt. Wiedza z zakresu daktyloskopii czy funkcjonowania zorganizowanych grup przestępczych z pewnością przyda się im w przyszłości. W trakcie praktyki studenci z APwSz odwiedzili kilka jednostek organizacyjnych Guardia Civil, odpowiedzialnych za różne działania, dzięki czemu mogli poznać aspekty pracy w każdej z nich.

Była to pierwsza wymiana akademicka z Centro Universitario de la Guardia Civil. Liczymy na to, że w przyszłości będziemy mogli gościć studentów hiszpańskich w naszej uczelni, a także organizować dalsze praktyki dla cywilnych i mundurowych stypendystów programu Erasmus+ z Akademii Policji w Szczytnie.

Tekst: Anna Ćwiklińska Zds.IEiKM APwSz
Foto: Studenci Kryminologii APwSz