Kryminologia
studia cywilne II stopnia
INFORMACJA NA TEMAT KIERUNKU STUDIÓW, SYLWETKA ABSOLWENTA
Celem kształcenia na kierunku „Kryminologia” jest wszechstronne przygotowanie absolwenta do pracy w organach ścigania, organach wymiaru sprawiedliwości, a także innych służbach i organizacjach, w tym m.in.: kuratoriach, ośrodkach pomocy społecznej, centrach pomocy rodzinie czy ośrodkach interwencji kryzysowej. Studia na danym kierunku zapewniają zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych, które pozwalają zrozumieć zjawiska społeczne związane z szeroko rozumianą przestępczością, ofiarą i sprawcą.
Absolwent posiada ponadto umiejętność pracy z indywidualnym przypadkiem – zbierania informacji, ich weryfikacji, prowadzenia ukierunkowanej rozmowy i przygotowania planu interwencyjnego. Potrafi rozwiązywać problemy zawodowe, zbierać, hierarchizować, przetwarzać, przekazywać informacje. Jest przygotowany do podejmowania decyzji, negocjowania, współpracy w celu rozwiązania problemu praktycznego w zakresie przeciwdziałania przestępczości. Jest przygotowany do sprawnego posługiwania się dostępnymi środkami informacji oraz stosowania zasad techniki biurowej. Absolwent dysponuje rzetelnym przygotowaniem o charakterze interdyscyplinarnym, umożliwiającym dostrzeganie oraz samodzielne rozwiązywanie problemów teoretycznych i praktycznych.
TYP KANDYDATA, KTÓRY MOŻE SIĘ UBIEGAĆ O PRZYJĘCIE NA STUDIA
O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunek „Kryminologia” może się ubiegać osoba cywilna posiadająca dyplom ukończenia studiów wyższych.
FORMA PROWADZENIA STUDIÓW
Studia drugiego stopnia trwają 2 lata.
Studia prowadzone są w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.
Studia niestacjonarne realizowane są w formie zjazdów weekendowych (sobota-niedziela).
PROCES REKRUTACJI NA STUDIA
Kandydat zobowiązany jest do przystąpienia do etapu rekrutacji, który polega na założeniu konta w systemie Internetowej Rejestracji Kandydata na stronie internetowej Uczelni: https://irk.wspol.edu.pl. Po prawidłowym przeprowadzeniu rejestracji, należy:
- dokonać wyboru odpowiedniego kierunku i formy studiów;
- wprowadzić ocenę uzyskaną na dyplomie ukończenia studiów wyższych oraz średnią arytmetyczną z przebiegu studiów, na podstawie których zostaną przeliczone punkty rankingowe;
- wnieść opłatę rekrutacyjną w wysokości 85 złotych.
Osoba, która otrzyma komunikat dotyczący zakwalifikowania na studia na swoje indywidualne konto założone w systemie Internetowej Rejestracji Kandydata, jest zobowiązana do dostarczenia osobistego lub przez osobę upoważnioną (nie należy wysyłać pocztą/kurier) kompletu wymaganych dokumentów do Komisji Rekrutacyjnej.
SPOSÓB PRZELICZANIA WPROWADZONYCH WYNIKÓW
(1,5 x ocena na dyplomie) + średnia arytmetyczna z przebiegu studiów
WYKAZ NIEZBĘDNYCH DOKUMENTÓW
- wypełniona ankieta osobowa (wzór stanowi załącznik do uchwały) wraz ze zdjęciem;
- oryginał, odpis albo uwierzytelniona kopii dyplomu ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich wydanego przez właściwą uczelnię, którą kandydat ukończył;
- zaświadczenie, potwierdzające średnią arytmetyczną ocen z egzaminów i zaliczeń z oceną uzyskanych w ciągu całego toku ukończonych studiów wyższych (wzór zaświadczenia stanowi załącznik do uchwały.
Zasady rekrutacji w roku akademickim 2025/2026
Zaświadczenie o średniej arytmetycznej z przebiegu studiów(dot. kandydatów na studia II stopnia)
Harmonogram rekrutacji w roku akademickim 2025/2026
Internetowa Rekrutacja Kandydatów
DANE KONTAKTOWE
Karolina Ślubowska tel. 47 733 57 21, Agnieszka Żulińska tel. 47 733 53 67
Wydział Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych
Akademii Policji w Szczytnie
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 111
12-100 Szczytno
https://wbinp.akademiapolicji.edu.pl/
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.