W dniach 14-15 marca 2019 roku w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się konferencja przedstawicieli organów ścigania w ramach Cyklu Europejskiej Polityki/EMPACT, związana z tematyką Przestępczości samochodowej i kompetencji organów ścigania oraz Ewaluacją JOINT ACTION DAY (JAD) – Dzień Współdziałania Mobile i przygotowania do JAD Mobile 2.

Organizatorem międzynarodowego przedsięwzięcia była Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, pełniąca także rolę gospodarza we współpracy z FRONTEX. W skład przybyłych delegacji weszli przedstawiciele organów ścigania z Niemiec i Grecji, a także przedstawiciele: Frontex, Europolu, Interpolu, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz Komend Wojewódzkich Policji.

Seminarium miało na celu wymianę doświadczeń w zakresie wszechstronnej analizy zjawiska w związku z granicami zewnętrznymi UE. Uczestnicy rozmawiali na temat celów osiągniętych podczas Wspólnej Akcji Mobile, która odbyła się jesienią 2018 roku a także na temat przygotowań do JAD Mobile 2, które ma się odbyć w 2019 roku.

Zaproszeni goście w trakcie trwania konferencji wymienili doświadczenia zdobyte podczas JAD Mobile 1 oraz czynności operacyjnych państw UE, agencji zajmujących się współpracą policyjną oraz Interpolem. Kolejnym tematem do dyskusji był proces szkoleniowy oficera SVDO rozpoczęty przez Frontex.

Tekst: Karolina Sałkowska
Zdjęcia: Jacek Pszczółkowski