Pasja, która napędza do działania! Praca w polskiej Policji to coś więcej niż zawód – to misja, odpowiedzialność i codzienna gotowość do niesienia pomocy innym. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania, które wymagają zaangażowania, odwagi i determinacji. Bycie policjantem to nie tylko dbanie o bezpieczeństwo – to także budowanie zaufania, wspieranie społeczności i reagowanie tam, gdzie potrzebna jest pomoc. To satysfakcja z poczucia, że nasze działania mają realny wpływ na życie innych.
W odpowiedzi na apel Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Akademia Policji w Szczytnie aktywnie włączyła się w pomoc na rzecz 13-letniego syna dwojga podlaskich policjantów. To wsparcie ma znaczący charakter z uwagi na swój potencjalny zasięg i wymiar czasowy. Mowa o akcji rejestracyjnej potencjalnych dawców szpiku, dzięki której każda kolejna osoba w bazie zwiększa szanse na znalezienie przez Fundację DKMS „bliźniaka genetycznego” mogącego uratować tak samego Huberta, jak i wiele innych osób oczekujących na pomoc.
Czytaj więcej: Akcja-reakcja. Rejestracja potencjalnych dawców szpiku na rzecz Huberta
W piątek, 15 lutego br., zakończył się kurs specjalistyczny w zakresie zwalczania przestępczości fałszerstw pieniędzy. Absolwentów przedmiotowego szkolenia uroczyście pożegnała nadkom. dr Monika Hejduk – p.o. Kierownik Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej WBiNP Akademii Policji w Szczytnie.
Czytaj więcej: Kurs specjalistyczny w zakresie zwalczania przestępczości fałszerstw pieniędzy
W piątek, 14 lutego 2025 r., przed Pomnikiem AK w Olsztynie odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, w której uczestniczyli m.in.: Pan Maciej Wróbel – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pan Radosław Król – Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Naszą Uczelnię reprezentowała insp. dr Monika Porwisz – Zastępca Komendanta-Prorektor APwSz.
Czytaj więcej: Olsztyńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
W dniach od 10 do 11 lutego 2025 r. w Szkole Policji w Słupsku odbyła się narada służbowa komendantów Akademii Policji w Szczytnie, szkół policyjnych oraz ośrodków szkolenia. W wydarzeniu wzięli udział: Pan Czesław Mroczek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz nadinsp. dr Rafał Kochańczyk – Zastępca Komendanta Głównego Policji.
Czytaj więcej: Narada służbowa APwSz, szkół policyjnych oraz ośrodków szkolenia Policji
Dzień Bezpiecznego Internetu w bieżącym roku przypada w dniu 11 lutego. Głównym celem święta ustanowionego z inicjatywy Komisji Europejskiej, w ramach programu Safer Internet w 2004 roku, jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i opiekunów z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Już od dziś (10.02.2025) można oddawać głosy na „swojego dzielnicowego”! Komenda Główna Policji, Telewizja Puls oraz ekipa serialu kryminalnego „Dzielnica strachu” wkraczają do akcji i po raz trzeci, w ramach kampanii społecznej #DzielnicaBEZstrachu, inicjują internetowy plebiscyt, którego celem jest promowanie bezpieczeństwa i współpracy lokalnych społeczności z dzielnicowymi oraz wyłonienie #SuperDzielnicowego 2025.
W terminie 5-6 lutego 2025 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się posiedzenie Komisji ds. Akademickich Biur Karier. Akademię Policji w Szczytnie reprezentowała mł. insp. dr Marzena Przetak – będąca adiunktem Instytutu Nauk Społecznych APwSz, koordynatorem Biura Karier naszej Uczelni i zarazem przedstawicielem woj. warmińsko-mazurskiego w Komisji ds. ABK przy KRASP.
Czytaj więcej: Spotkanie Komisji ds. Akademickich Biur Karier z przewodniczącą KRASP
Akademia Policji w Szczytnie podpisała porozumienie z Akademią Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki dotyczące sprawnego i skutecznego współdziałania w realizacji zadań ustawowych i statutowych. Uczelnie będą ze sobą współpracowały w zakresie działalności naukowej, badawczej, dydaktycznej, organizacyjnej i promocyjnej.
Czytaj więcej: Porozumienie z Akademią Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki
5 lutego 2025 r. w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przekazania obowiązków Zastępcy Komendanta CSSG. W wydarzeniu uczestniczyła gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska – Zastępca Komendanta Głównego SG ds. spraw logistycznych. Naszą Uczelnię reprezentowała insp. dr Agnieszka Choromańska – Prorektor ds. rozwoju APwSz.
W dniach 27-31 stycznia 2025 r. wykładowczynie Zakładu Edukacji Językowej WBiNP, Pani Agnieszka Andrzejczyk i Pani Karolina Siejbik, przebywały w Bratysławie na Słowacji, w ramach mobilności kadry programu Erasmus+. Celem wyjazdu było prowadzenie zajęć językowych w Akademii Korpusu Policji.
Czytaj więcej: Wizyta lektorek Zakładu Edukacji Językowej w Akademii Korpusu Policji w Bratysławie
W dniach 28-31 stycznia 2025 r. w Londynie nadkom. dr Łukasz Kacprowicz – Prodziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych uczestniczył w spotkaniu zajmującym się opracowaniem ogólnoeuropejskiego programu szkoleniowego dla dowódców zabezpieczeń policyjnych. Inicjatywą powstania prac było posiedzenie Grupy Ekspertów ds. Bezpieczeństwa Imprez Sportowych (Pan-European Think-Tank) w Budapeszcie w dniach 2-3 października 2024 r.
Pierwsza akcja honorowego oddawania krwi na terenie Akademii Policji w Szczytnie w 2025 roku przyciągnęła wielu przedstawicieli kadry, studentów i słuchaczy. Kolejne cenne litry zapełnią zasoby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, przyczyniając się do ratowania życia i zdrowia wielu osób.
Czytaj więcej: „Twoja krew, moje życie”. Pierwsza w tym roku akcja honorowego krwiodawstwa
W dniach 26-29 stycznia Akademia Policji w Szczytnie gościła przedstawicieli ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na czele z Panią Inną Yashchuk, Sekretarzem Stanu w MSW Ukrainy, oraz Narodowej Policji Ukrainy pod przewodnictwem Pana Maksyma Tsutskiridze - Pierwszego Zastępcy Szefa NBU, Szefa Głównego Departamentu Zarządu Śledczego.
Czytaj więcej: Przedstawiciele ukraińskiego MSW oraz Narodowej Policji Ukrainy z wizytą w APwSz
We wtorek, 28 stycznia 2025 r., w Bibliotece Akademii Policji w Szczytnie odbyło się uroczyste rozpoczęcie szkolenia zawodowego podstawowego z udziałem Zastępcy Komendanta-Prorektora Akademii Policji w Szczytnie, insp. dr Moniki Porwisz. Przez kilka miesięcy wiedzę i umiejętności przydatne w toku policyjnej służby będzie zdobywać i doskonalić 70 słuchaczy.
Czytaj więcej: 70 nowych policjantów rozpoczęło szkolenie zawodowe podstawowe
Lubimy klocki. Niektórzy z nas pod pretekstem zabawy z dziećmi są gotowi układać budowle nawet wtedy, gdy… nasze dzieci śpią. I robimy to, żeby je zaskoczyć – wiadomo! W Międzynarodowym Dniu Lego możemy przyznać się do tej słabości. Jest nieszkodliwa.
Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Lego i Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych
Wczoraj (26.01.2025 r.) w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na ręce Pana Andrzeja Materny – Szefa Sztabu w Szczytnie, został przekazany przez Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie, insp. dr Agatę Malasińską-Nagórny, czek na sumę 33 378,88 zł. To wkład naszej Uczelni w 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Z ogromną radością informujemy, że nasza Uczelnia zebrała ponad 33 tysiące złotych podczas tegorocznego 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To wyjątkowe osiągniecie nie byłoby możliwe bez zaangażowania studentów, słuchaczy, funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych naszej Uczelni. Dziękujemy również naszym darczyńcom i przyjaciołom, którzy przekazali przedmioty na aukcje.
Przypomnijmy, w pierwszym dniu obchodów 33. Finału WOŚP słuchacze i studenci wzięli udział w rozgrywkach w piłkę siatkową, kolejnego dnia w sali kinowej w budynku nr 7 odbył się seans filmu pt. Diuna: Część druga, którego projekcja spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem, że w tym samym dniu wyświetlono go po raz drugi. Wydarzenie wieńczące 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Akademii Policji w Szczytnie odbyło się 23 stycznia 2025 roku. Wówczas w sali kinowej Uczelni odbył się koncert zespołu TOKAM Band oraz aukcja charytatywna. Dzięki wspólnemu wysiłkowi, organizacji licznych wydarzeń i licytacji, udało nam się dołożyć znaczącą cegiełkę do szczytnego celu, jakim jest pomoc potrzebującym. Wasza hojność, energia i wsparcie są dowodem na to, że wspólnie możemy dokonywać wielkich rzeczy.
Dziękujemy za każdy gest zaangażowania w 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To był piękny dowód jedności i wspólnego działania dla dobra bezpieczeństwa i zdrowia dzieci. W ten sposób wspomogliśmy oddziały szpitalne onkologii i hematologii dziecięcej.
Tekst: SKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny SKS APwSz
Polska Policja nieustannie stoi na straży bezpieczeństwa podczas organizowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy finałów. Dodatkowo jednak bierze czynny udział w organizacji własnych przedsięwzięć i aukcji charytatywnych na cele statutowe fundacji, grając na zdrowie osób potrzebujących medycznego wsparcia. Społeczność Akademii Policji w Szczytnie w dniach 21-23 stycznia 2025 r. po raz kolejny wykazała się szlachetnością, bezinteresownością i zaangażowaniem w niesienie pomocy – tym razem w ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To Wasza zasługa i Wasz sukces!
Rozpoczynają się ferie zimowe będące dla dzieci i młodzieży czasem odpoczynku. W 2025 roku przypadają one, w poszczególnych województwach, w okresie od 20 stycznia do 2 marca. W tym czasie należy spodziewać się na drogach wzmożonego ruchu autobusów i samochodów związanego z wyjazdami.
W dniach od 15 do 17 stycznia 2025 roku w Akademii Policji w Szczytnie odbyła się coroczna zaplanowana narada służbowa kadry kierowniczej Policji na czele z nadinsp. Markiem Boroniem – Komendantem Głównym Policji. Była ona okazją do podsumowania najważniejszych obszarów funkcjonowania polskiej Policji oraz wskazania strategicznych kierunków dalszej działalności.
Jak skutecznie przeciwdziałać przestępstwom oszustw finansowych? Na to pytanie odpowiadali eksperci z Departamentu Bezpieczeństwa – Polskiego Standardu Płatności BLIK, Działu Bezpieczeństwa OLX sp. z o.o., Instytutu Nauk Społecznych Akademii Policji w Szczytnie oraz Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie.
Konferencja naukowa Szkoła logistyki 2025 odbyła się w dniach 14-16 stycznia 2025 r. w Zamościu. Jej celem była wymiana doświadczeń i wyników bieżących badań pomiędzy naukowcami i specjalistami z zakresu logistyki m.in. w transporcie i służbie zdrowia. W wydarzeniu wziął udział nadkom. dr Adam Płaczek – Dyrektor Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.
Czytaj więcej: „Szkoła logistyki 2025” z udziałem przedstawiciela APwSz
Z przyjemnością informujemy, że insp. dr inż. Michał Bukowski – Dyrektor Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie został laureatem wojewódzkiego Plebiscytu Edukacyjnego 2024 organizowanego przez Polskę Press sp. z o.o., tym samym kwalifikując się do ogólnopolskiej rywalizacji w kategorii „Nauczyciela Akademickiego Roku Polski 2024”. Na uwagę zasługuje fakt, iż insp. dr Michał Bukowski zdobył 453 głosy, wyprzedzając drugą osobę na podium o blisko 180 punktów.
Czytaj więcej: Insp. dr inż. Michał Bukowski nominowany do „Nauczyciela Akademickiego Roku”
Utrwalanie obrazu za pomocą zdjęć daje nam możliwość dokumentowania naszej codzienności. Wspomnienia są ulotne a zdjęcia są czymś co pozwala nam przechowywać je dłużej.
Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć. Prezentujemy w niej przegląd wydarzeń, które miały miejsce na terenie Akademii Policji w Szczytnie w grudniu 2024 roku - GRUDZIEŃ W OBIEKTYWIE.
1 stycznia 2025 roku Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Ze względu na liczne poważne wyzwania, przed którymi stoi obecnie Unia Europejska, fundamentem działań polskiej prezydencji w 2025 roku będzie bezpieczeństwo w wielu wymiarach, co bez wątpienia umiejscawia polską Policję w kluczowej roli w osiągnięciu wyznaczonych priorytetów.
Czytaj więcej: Policja a Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej
Akademia Policji w Szczytnie odnowiła warunki współpracy ze stowarzyszeniem „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczytnie", odnawiając porozumienie zawarte w 2013 roku.
Czytaj więcej: Kontynuacja współpracy ze stowarzyszeniem „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczytnie"