Goście oraz Kierownictwo WSPol W dniach 6-7 maja 2019 r. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie gościła profesora Chrisa Escridge’a z Uniwersytetu w Nebrasce (USA). Celem wizyty było przeprowadzenie wykładów z zakresu kryminologii dla studentów Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz spotkanie z Kierownictwem Uczelni.

Podczas pierwszego dnia wizyty prof. Chris Escridge, który jest również dyrektorem wykonawczym Amerykańskiego Towarzystwa Kryminologicznego wygłosił dwa wykłady dla naszych studentów, pierwszy z nich dotyczył przestępczości zorganizowanej: amerykańskie studium przypadków - Bonnie i Clyde, Dillinger, Escobar, Capone, Giancana, Rothstein, Luciano, Lansky i Siegel, Anastasia, Costello, Genovese, Gotti”, zaś drugi był nt. „Niekonwencjonalna przestępczość zorganizowana - kartele kolumbijskie i meksykańskie, Triady, Yakuza, rosyjska przestępczość zorganizowana, gangi motocyklowe”.

W trakcie pobytu w WSPol, światowej sławy kryminolog spotkał się z insp. dr. hab. Markiem Fałdowskim – Komendantem-Rektorem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz mł. insp. dr Anną Świerczewską-Gąsiorowską – Dyrektor Instytutu Nauk Prawnych WBiNP i mł. insp. dr Dorotą Mocarską – Zastępcą Dyrektora INP WBiNP.

Wizytę w szczycieńskiej Uczelni zakończył wykład nt. „Prawne aspekty przeszukania i konfiskaty w Ameryce”.

Tekst: Wojciech Nowak
Foto: Jacek Pszczółkowski/Zbigniew Dąbrowski