Uczestnicy spotkania W dniach 18-20 lutego 2020 r. dr Tomasz Łachacz i podinsp. Przemysław Wrzosek uczestniczyli w spotkaniu konsorcjantów projektu „FASTER - First responder Advanced technologies for Safe and EfficenT Emergency Response”, który realizowany jest przy współudziale Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w ramach programu Horyzont 2020. Głównym celem obrad było omówienie aktualnego stanu prac w projekcie oraz zaplanowanie kolejnych przedsięwzięć.

W czasie spotkania przedstawiono pierwsze rozwiązania technologiczne przeznaczone dla służb szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych m.in.: testowano okulary AR. Uczestnicy spotkania złożyli również wizytę w Regionalnym Centrum Zarządzania Kryzysowego (112) oraz w Narodowej Szkole Ochrony Ludności, w której podczas ćwiczeń (trzęsienie ziemi) będą testowane rozwiązania technologiczne wypracowane w projekcie.

FASTER to projekt finansowany przez H2020, w który zaangażowane jest konsorcjum badawcze, partnerzy społeczni i techniczni oraz organizacje udzielające pierwszej pomocy. Jego głównym celem jest poprawa zdolności i efektywności reagowania w sytuacjach kryzysowych spowodowanych katastrofami naturalnymi i technologicznymi oraz atakami terrorystycznymi. FASTER jest odpowiedzią na wyzwania związane z ochroną osób udzielających pierwszej pomocy w niebezpiecznych środowiskach (np. „inteligentne ubrania”), jednocześnie zwiększając ich możliwości w zakresie świadomości sytuacyjnej i komunikacji (np. wykorzystanie dronów i robotów).

Ze szczegółami projektu FASTER można zapoznać się na stronie: https://www.faster-project.eu/

Osoby i podmioty (partnerzy  społeczni, techniczni, organizacje udzielające pierwszej pomocy) zainteresowane projektem proszone są o kontakt pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.