5, 10, a może 15 minut? Tyle wystarczy, by uratować życie drugiemu człowiekowi. Jak tego dokonać? Odpowiedź jest banalnie prosta – oddając krew. Dwa ukłucia, 450 ml krwi naprawdę dają szansę na przyszłość wielu osobom. Na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie po raz kolejny odpowiedzieli policjanci z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Dziś, w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa. Celem przedsięwzięcia była pomoc w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego poprzez zbiórkę drogocennego surowca, którego tak bardzo brakuje, szczególnie w tym trudnym czasie - pandemii koronowirusa.

W akcję włączyło się wielu funkcjonariuszy uczących się w szczycieńskiej Uczelni, dając wyraz solidarności z potrzebującymi, a są nimi poszkodowani w wypadkach, pacjenci oddziałów onkologicznych czy osoby wymagające transplantacji.

Policyjni krwiodawcy stawili się przy pierwszym akademiku Wyższej Szkoły Policji, gdzie zaparkowany był Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Po wstępnej weryfikacji i badaniach lekarskich przystąpili do oddawania krwi. W czasie całej akcji oddano blisko 11 litrów leku ratującego życie.

Wszystkim, którzy bezinteresownie podzielili się swoją krwią dziękujemy.

Pamiętajmy!

Krew jest dotychczas lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Jedyną „fabryką” produkującą krew jest ludzki organizm, dlatego tak ważne jest jej oddawanie.

Krew lub jej składniki są niezbędne w wielu stanach zagrożenia życia (masywne krwotoki, urazy, wypadki), jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom, w tym nowotworowym.

Kto może zostać dawcą krwi lub jej składników?

Dawcą krwi lub jej składników może zostać:

• każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat;
  • o masie ciała przynajmniej 50 kg;
  • legitymująca się dokumentem stwierdzającym tożsamość, ze zdjęciem i numerem PESEL.

funkcjonariusze stojący przed autokarem   Funkcjonariusz oddający krew

podkom. Daniel Bruski