sprzet medyczny obok funkcjonariusza oddajacego osocze Mundurowi z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, którzy pokonali koronawirusa, kolejny raz stawili się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, by oddać najcenniejszy w dobie pandemii dar – osocze. Trafi ono do potrzebujących, którzy nadal walczą z chorobą.

Jest to już kolejne tak ważne przedsięwzięcie realizowane przez policjantów z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Przypomnijmy, że kilkudziesięciu „ozdrowieńców” wywodzących się z kadry, słuchaczy i studentów szczycieńskiej uczelni poddało się badaniom określającym zawartość przeciwciał neutralizujących wirusa SARS-CoV-2. Osoby, które pozytywnie przeszły weryfikację, udały się do Olsztyna, gdzie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddały osocze.

Wykorzystywane jest ono przy leczeniu chorych na COVID-19, których organizm często nie jest w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarza je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza działania obronne organizmu i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Jesteśmy wyjątkowo dumni z naszych „OZDROWIEŃCÓW”, którzy dziś oddali blisko 6 litrów osocza, co łącznie w dwóch akcjach daje 13 litrów tego cennego składnika krwi. Pozwoli to wyprodukować około 120 dawek preparatu wspomagającego leczenie najbardziej potrzebujących. Ten dar może uratować wiele osób!

Poświęcasz 40 minut swojego życia, aby dać zdrowie sześciu innym osobom! Warto? Musisz zapytać siebie!