Funkcjonariusze na sali oddający osocze Funkcjonariusze z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie kolejny raz stawili się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, by oddać najcenniejszy w dobie pandemii dar – osocze. Trafi ono do potrzebujących, którzy nadal walczą z chorobą.

Jest to już kolejne tak ważne przedsięwzięcie realizowane przez policjantów z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na rzecz chorych na COVID-19. "Ozdrowieńcy" wywodzący się z kadry, słuchaczy i studentów szczycieńskiej uczelni poddali się badaniom określającym zawartość przeciwciał neutralizujących wirusa SARS-CoV-2. Osoby, które pozytywnie przeszły weryfikację, 26 stycznia br. udały się do Olsztyna, gdzie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddały osocze.

Tym razem oddano blisko 5 litrów osocza. Pozwoli to wyprodukować kolejne dawki preparatu wspomagającego leczenie najbardziej potrzebujących. Ten dar może uratować wiele osób! Wykorzystywane jest ono przy leczeniu chorych na COVID-19, których organizm często nie jest w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarza je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza działania obronne organizmu i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Poświęcasz 40 minut swojego życia, aby dać zdrowie sześciu innym osobom! Warto? Musisz zapytać siebie!

Funkcjonariuszka oddająca osocze   funkcjonariusze siedzący przy stolikach

foto: nadkom. Andrzej Gidziński