logotyp wspol Funkcjonariusz przechodzący na emeryturę podejmuje ten krok rozważnie i bierze pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest fakt, że wszystko co się osiągnęło w swoim życiu zawodowym, zostało wykonane w 100 procentach. I tak właśnie czuje się mł. insp. dr hab. Agata Tyburska Prorektor ds. Rozwoju WSPol w Szczytnie żegnająca się z policyjnym mundurem.

Mł. insp. dr hab. Agata Tyburska to policjantka z 30-letnim stażem służby w polskiej Policji. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Siedlcach, Studium Oficerskiego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki społecznej oraz Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, gdzie uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Od 1 sierpnia 1994 r. mł. insp. Agata Tyburska rozpoczęła służbę w Instytucie Służby Prewencyjnej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W latach 2000–2007 pełniła funkcję kierownika Zakładu Służby Prewencyjnej WSPol, była również redaktorem naczelnym periodyku „Policja. Kwartalnik Kadry Kierowniczej Policji”. W kolejnych latach zatrudniona jako profesor nadzwyczajny w Zakładzie Bezpieczeństwa Państwa Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPol. Od 19 marca 2018 r. pełniła funkcję prorektora do spraw studiów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, natomiast 2 października 2019 r. objęła stanowisko prorektora ds. rozwoju. Jako promotor brała czynny udział w blisko 100 obronach prac magisterskich. W 2000 r. została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi, w 2015 r. wyróżniona srebrnym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, a w 2018 r. złotym medalem „Za długoletnią służbę”. Była doceniana i zapraszana do udziału w zespołach zadaniowych MSWiA, KGP oraz komendanta-rektora WSPol.

Pani profesor jest autorką licznych publikacji z dziedziny szeroko rozumianej problematyki bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Jej aktywność naukowa szczególnie skupiała się na zagadnieniach bezpieczeństwa i porządku publicznego, zapobiegania przestępczości oraz zarządzania kryzysowego, a w ostatnich latach — ochrony infrastruktury krytycznej.

Podczas uroczystości pożegnania z mundurem Pani Prorektor, Pani Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie — insp. dr hab. Iwona Klonowska powiedziała m.in.:

„Pani Profesor dała się poznać jako osoba niezwykle kompetentna, sumienna, a jednocześnie skromna, która zawsze służyła fachową i rzeczową pomocą. Zaangażowanie włożone w dbałość o dobre imię Uczelni oraz działalność na rzecz całej społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie są dla nas wszystkich przykładem oraz autorytetem. Proszę przyjąć zatem szczególne wyrazy podziękowania za wzorową służbę związaną z przekazywaniem licznym pokoleniom studentów i słuchaczy wiedzy, doświadczenia oraz wskazywania drogi do zdobycia wykształcenia oraz wymarzonego zawodu oraz życzenia wielu dalszych sukcesów, dużo zdrowia, przychylności losu oraz aby wszystkie plany i marzenia odkładane na później, spełniły się właśnie teraz”.

Natomiast Pani Prorektor pożegnała się słowami:

„Zawsze ze swojej strony będę wspierała Uczelnię. Cieszę się, że moimi uczniami, kursantami było tak wielu wspaniałych policjantów, którzy teraz zajmują stanowiska kierownicze w polskiej Policji. Jest mi niezmiernie miło, że Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie kieruje kobieta — to pierwszy raz w historii tej Uczelni. Jeszcze kilka lat wcześniej nikt nie przypuszczał, że kobiety w tej formacji będą na stanowiskach kierowniczych. Sytuacja kobiet mocno się zmieniała przez te moje 30 lat służby w mundurze. Praca w Policji nauczyła mnie rzetelności oraz pokory, bo pamiętajmy, że nie myli się ten, kto nic nie robi i czasami ważne jest, aby wysłuchać innej osoby na dany temat, aby zmienić podejście do sprawy, która wydawała się tak oczywista. Oddałam serce Policji i Wyższej Szkole Policji, dlatego odchodząc na emeryturę, czuję się spełniona”.

Kierownictwo, kadra dydaktyczna oraz cała społeczność akademicka życzą Pani Prorektor dalszych sukcesów i wspaniałych osiągnięć w sferze zawodowej i prywatnej.

foto: Jacek Konieczny
tekst: kom. Krzysztof Wasyńczuk