Dziś, 1 października br., mija rok od jubileuszu 30-lecia Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. 1 października 1990 r. – na mocy podpisanego 10 września 1990 r. Rozporządzeniem Rady Ministrów została utworzona Wyższa Szkoła Policji z siedzibą w Szczytnie, bo taką właśnie nazwę otrzymała nasza Uczelnia.

Nikt z Nas nie spodziewał się, że ten rocznicowy czas upłynie pod znakiem zmian i obostrzeń w funkcjonowaniu naszej Uczelni, wynikających ze stanu epidemii wirusa SARS-CoV-2. Mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w Polsce i na świecie, celebrowanie tej wyjątkowej dla Nas rocznicy musieliśmy znacząco ograniczyć i odejść od organizacji tradycyjnych uroczystości. Niemniej funkcjonariusze i pracownicy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przygotowali kilka projektów, w celu upamiętnienia tego jubileuszu.

Pracownik WSPol, Sławomir Słoka, wielokrotny mistrz Polski, trzykrotny wicemistrz świata i tegoroczny mistrz świata w modelarstwie, przygotował specjalnie na tą okazję makietę głównego budynku Uczelni.

Prace nad modelem w skali 1:75 trwały kilka miesięcy i zajęły 776 godzin. Jest on idealnym odzwierciedleniem budynków oraz terenów przyległych. Budynek został wyposażony we wszystkie detale, m.in. odgromniki, rynny, parapety zewnętrzne, drzwi, schody i stopnie oraz wszystkie napisy informacyjne.

Wyzwaniem było wykonanie powierzchni poziomych oraz wszystkiego, co się na nich znajduje. Do wykonania zieleni użyte zostały ogólnodostępne półfabrykaty używane przy budowie makiet, tj. wszelkiego rodzaju posypki, listowie do wykonania koron drzew itp. Drzewa liściaste zostały wykonane z wiązek skręcanego cienkiego drutu, natomiast 27 szt. koralików z łańcuszka żaluzji okiennej posłużyło do wykonania okrągłych kloszy latarni.

Oprócz niesamowitej precyzji samego wykonania, autorowi pomocne było urządzenie do cięcia techniką laserową, dzięki któremu wykonano m.in. okna, ogrodzenie czy kostkę brukową.

Zakończeniem budowy makiety było zawieszenie flagi państwowej z cienkiej blaszki aluminiowej, pomalowanej oczywiście w barwy narodowe, na jednym z trzech głównych masztów przed frontem budynku.

Sławomira Słokę wspomogli pracownicy WSPol: Izabela Łada, Adam Rogala, Cezary Bralski, a także słuchacze drugiego roku NOP — podopieczni z pracowni modelarskiej: post. Karolina Szkudlarek, post. Piotr Madejczyk oraz post. Sebastian Raś.

Z okazji 30-lecia Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie powstał również film dokumentalny ukazujący jej historię i teraźniejszość, który jednocześnie pokazuje jej potencjały osobowe, społeczne i naukowe, opowiada o początkach Uczelni. Więcej informacji dotyczących filmu oraz link do materiału wkrótce na naszej stronie.

Tekst: DKS

Zdjęcia: J. Konieczny