Zrodzeni do szabli 7 marca br. w sali kinowej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, odbyła się prezentacja filmu „Zrodzeni do Szabli”.

Z inicjatywą pokazu filmu wyszedł asp. sztabowy Piotr Jędras z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, który aktualnie odbywa w WSPol szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych.

„Zrodzeni do szabli” to fabularyzowany film dokumentalny. Jest to opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej. Film w reżyserii Pawła Deląga, wyprodukowany przez Stowarzyszenie Polska Sztuka Krzyżowa z inicjatywy Janusza, Bartosza i Krzysztofa Sieniawskich, zabiera widza w podróż ku tajemnicy rzemiosła najwyższej, jakości, którego dziełem jest polska szabla, do dziś uważana za jedną z najlepszych na świecie.

Po projekcji rodzina Sieniawskich opowiedziała zgromadzonym o roli szabli w historii polskiego oręża, a także o staropolskiej sztuce krzyżowej władania szablą, którą to rodzina Sieniawskich odtwarza na podstawie źródeł historycznych.

Obecnie, choć szabla nie jest już elementem wyposażenia Policji, pozostała w niej i jest wykorzystywana w ceremoniale policyjnym. Ponadto, szable wręczane są przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oficerom policji w trakcie nominacji na stopień generalski.

tekst: DKS WSPol
foto: Jacek Konieczny