logotyp WSPol na tle flagi Ukrainy Z inicjatywy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie zorganizowano zbiórkę koleżeńską, celem wsparcia Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych w Ukrainie.

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie od lat udowadnia jak wielkie serca mają funkcjonariusze polskiej Policji. Uczelnia nie pozostała obojętna na los naszych przyjaciół zza wschodniej granicy. Powstała inicjatywa wsparcia zaprzyjaźnionego Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych w Ukrainie, z którym od pierwszych dni wojny byliśmy w stałym kontakcie.

28 lutego br. na terenie Uczelni zorganizowano zbiórkę koleżeńską. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie zaproponowała również włączenie się w tą pomoc pozostałym szkołom policyjnym w Polsce, które wsparły naszą inicjatywę. Za zgromadzoną sumę zakupiono: materiały i środki opatrunkowe w tym hemostatyczne, środki dezynfekcyjne, leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, sprzęt medyczny jednorazowego użytku, koce ratunkowe, akumulatory, kompresory, śpiwory i artykuły żywnościowe. Słuchacze WSPol, poza włączeniem się w koleżeńską zbiórkę pieniężną, przekazali także m.in.: prywatny zestaw ratownictwa R-1, 600 sztuk opatrunków osobistych, kilka kołnierzy ortopedycznych, apteczki pierwszej pomocy, a także słodycze i artykuły żywnościowe długoterminowe.

2 marca br. z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie wyruszył konwój na granicę polsko-ukraińską. Na przejściu granicznym Medyka-Szczeginie odbyło się przekazanie zgromadzonych i zakupionych artykułów. Wychodząc naprzeciw ogromnym potrzebom, za resztę pieniędzy z koleżeńskiej zbiórki, zakupiono na rzecz Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy agregat i środki łączności (radiotelefony). Przekazanie środków, w ramach drugiego transportu, odbyło się 13 marca 2022 r. również na przejściu granicznym Medyka-Szczeginie.

Na ręce insp. dr hab. Iwony Klonowskiej, Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, wpłynęły podziękowania od Prof. Romana Blahuty, Rektora Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych dla wszystkich komendantów szkół Policji w Polsce oraz każdego, kto przyczynił się do tej realnej pomocy: „Cała wspólnota Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych dziękuje Pani Komendant i Polskim Kolegom za inicjatywę i koordynację WSPol i wparcie szkół policji oraz za wsparcie narodu ukraińskiego w tym trudnym momencie (…) Chcemy Was zapewnić, że każda rzecz, którą przekazujecie, zostanie wykorzystana racjonalnie i co najważniejsze dokładnie tam, gdzie jest to priorytetowe”.

Wszystkim, którzy włączyli się w tą inicjatywę serdecznie dziękujemy.

tekst: DKS WSPol
foto: DD WSPol