Pani rozmawia ze słuchaczami Dziś, 21 marca br., 92 funkcjonariuszy Policji rozpoczęło szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych oznaczone symbolem SASW-1/22. Po kilkumiesięcznym szkoleniu, po zdaniu egzaminu końcowego, policjanci uzyskają pierwszy stopień w korpusie oficerów młodszych - podkomisarza Policji.

Celem szkolenia jest przygotowanie policjanta do uzyskania wyższych kwalifikacji zawodowych. Na szkolenie kierowani są policjanci, spełniający określone w przepisach  kryteria formalne. Przyjęcie policjanta na szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych następuje po zaliczeniu postępowania kwalifikacyjnego, składającego się z testu wiedzy. Szkolenie realizowane jest w systemie stacjonarnym.

Zanim jednak policjanci przystąpią do zajęć, muszą przejść szczegółowe procedury związane z obostrzeniami dotyczącymi COVID-19. Każdy kto przekroczy mury naszej Uczelni udaje się do punktu poboru wymazów. Następnie, po uzyskaniu negatywnego wyniku na obecność wirusa SARS-CoV-2, słuchacze zostają zakwaterowani w akademikach, zapoznają się z zasadami pobytu w WSPol oraz najważniejszymi aktami prawnymi. Po spotkaniu organizacyjnym z Dowódcą Kompanii policjanci rozpoczynają szkolenie.

Funkcjonariusze z całej Polski podczas zajęć teoretycznych i praktycznych będą poszerzać swoją wiedzę i umiejętności zawodowe o treści programowe niezbędne do kierowania zasobami ludzkimi przy jednoczesnym doskonaleniu sprawności fizycznej.

Przed przyszłymi oficerami teraz okres intensywnej nauki, nie tylko przepisów prawa, ale też m.in. prewencji, logistyki, taktyk i technik interwencji oraz wyszkolenia strzeleckiego. Każdy blok tematyczny kończy się zaliczeniem bądź egzaminem, którego pozytywny wynik pozwala kontynuować dalszą naukę. Na zakończenie całego szkolenia, policjanci przystąpią do testu pisemnego, który jest egzaminem oficerskim. Uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu oficerskiego jest niezbędne do mianowania na pierwszy stopień policyjny w korpusie oficerów młodszych.

Zakończenie szkolenia planowane jest na 13 lipca 2022 roku. Przyszłym oficerom życzymy powodzenia!

tekst: DKS WSPol
foto: Jacek Konieczny