Szable na stole 22 marca br. o godzinie 1100 w Auli im. Władysława Stasiaka, pierwszy raz w 2022 roku, odbyła się uroczysta promocja mianowania na pierwszy stopień oficerski - podkomisarza polskiej Policji.

W uroczystościach udział wzięli m.in.: Podsekretarz Stanu w MSWiA Pan Błażej Poboży, kierownictwo polskiej Policji z Komendantem Głównym Policji gen. insp. dr. Jarosławem Szymczykiem na czele, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Artur Chojecki, Burmistrz Miasta Szczytno Pan Krzysztof Mańkowski, Sekretarz Powiatu szczycieńskiego Pan Stefan Januszczyk oraz Kapelan WSPol w Szczytnie ks. dr Wojsław Czupryński.

Tuż przed ceremonią Minister Błażej Poboży - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, gen. insp. dr Jarosław Szymczyk - Komendant Główny Policji, insp. dr hab. Iwona Klonowska - Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz delegacja nowo mianowanych funkcjonariuszy złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą policjantów - ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Złożeniem meldunku, wprowadzeniem sztandarów oraz odśpiewaniem hymnu RP zainaugurowano uroczystą promocję mianowania absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na pierwszy stopień policyjny w korpusie oficerów młodszych Policji.

Komendant-Rektor insp. dr hab. Iwona Klonowska w imieniu kierownictwa Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i całej społeczności akademickiej przywitała wszystkich gości, podziękowała za przyjęcie zaproszenia i udział w uroczystości. „Uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski to wydarzenie na stałe wpisane w coroczny kalendarz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Dlatego też jest mi szczególnie miło, że możemy dzisiaj wspólnie uczestniczyć w tym doniosłym dla Państwa wydarzeniu” - powiedziała Pani Komendant-Rektor.

Insp. dr hab. Iwona Klonowska zwróciła się do nowo mianowanych: „Panie i Panowie Oficerowie. Życzę Wam, abyście nawet w najtrudniejszych chwilach w służbie nie wątpili w swoje doświadczenie i posiadane kompetencje, abyście zawsze z dumą służyli naszemu społeczeństwu i wzorowo wykonywali obowiązki na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Mam też nadzieję, że z sentymentem będziecie wracać do dni, które spędzaliście w naszej Uczelni i pozytywnie będziecie ją wspominać”.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mianowano 217 policjantów i policjantek, absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, na pierwszy stopień oficerski Policji. Komendant Główny Policji przyjął przysięgę oficerską, którą złożyli promowani. Następnie nadszedł wyczekiwany moment - akt mianowania na podkomisarza Policji poprzez symboliczne uderzenie szablą w ramię. Dokonał tego gen. insp. dr Jarosław Szymczyk - Komendant Główny Policji.

Do promowanych oficerów Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Kamiński skierował list, który został odczytany przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Błażeja Pobożego.

Po odczytaniu listu głos zabrał Komendant Główny Policji. Gen. insp. dr Jarosław Szymczyk pogratulował nowo mianowanym oraz podziękował im za podjęcie trudu ukończenia Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Na koniec swojego wystąpienia Szef Policji tradycyjnie życzył nowo promowanym oficerom, aby po każdej służbie bezpiecznie wracali do domu, w którym będzie czekał na nich ktoś, kto będzie się cieszył z ich powrotu.

Przedstawiciel promowanych, podkom. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji, podziękował kadrze kierowniczej i pedagogicznej Uczelni za doświadczenie, wiedzę i zaangażowanie włożone w proces edukacji.

Uroczystość w Auli zakończyła się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wersja dostępna cyfrowa na dole strony Wersja dostępna cyfrowa na dole strony

Wersja dostępna cyfrowo

Foto: Jacek Konieczny WSPol