Dokładnie 103 lata temu, 29 kwietnia 1919 roku, Sejm Ustawodawczy uznał rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja za święto narodowe odrodzonego państwa. Jednak historia uroczystości obchodów tego dnia sięga 1792 roku.

W uroczystych obchodach z okazji Święta Narodowego 3 Maja, które odbyły się na Zamku Królewskim oraz Placu Zamkowym, z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą uczestniczyło Kierownictwo Polskiej Policji  - Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dzierżak. Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie reprezentowała Komendant-Rektor insp. dr hab. Iwona Klonowska.

Natomiast delegacje Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie wzięły udział w uroczystych obchodach tego święta w Szczytnie i Olsztynie. Uroczystości w Szczytnie rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a w Olsztynie w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba. Następnie delegacje naszej Uczelni złożyły wieńce pod Pomnikiem Orła Białego w Szczytnie oraz pod Kolumną Orła Białego w Olsztynie.

Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 roku była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po Stanach Zjednoczonych - konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy.

Konstytucja 3 Maja przekształciła wówczas istniejące państwo polskie w monarchię konstytucyjną oraz wprowadziła zasadę trójpodziału władzy. Do dziś Konstytucja 3 Maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji.

Święto 3 Maja zostało przywrócone  w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Od 1990 roku dzień 3 maja jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny WSPol/mł. asp. Rafał Rutkowski KSP