W dniach 6-9 czerwca 2022 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyło się międzynarodowe szkolenie policyjne CEPOL 80/2022 "Prevention of Juvenile Crime and Domestic Violence"

Kurs skierowany był do funkcjonariuszy policji, prokuratorów oraz przedstawicielstwa ministerstw państw UE oraz Macedonii Północnej, którzy zajmują się przeciwdziałaniem przemocy domowej i przestępczości nieletnich. Uczestnikami szkolenia było 27 przedstawicieli z 14 państw, a kadrę ekspercką stanowili przedstawiciele instytucji naukowych oraz policji z Bułgarii.

Uroczystego otwarcia kursu, w imieniu insp. dr hab. Iwony Klonowskiej – Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, dokonał insp. dr Andrzej Żyliński – Zastępca Komendanta-Prorektor WSPol. Przewodniczącą zespołu organizacyjnego kursu była podinsp. dr Beata Bekulard, a kierownikiem projektu dr Małgorzata Andrzejczak-Świątek.

Przedmiotem kursu było omówienie regulacji prawnych, dobrych praktyk i wyzwań wynikających z wpływu pandemii na omawiane zjawiska, jak również aspekt przestępstw motywowanych uprzedzeniem w kontekście przemocy domowej i przestępczości nieletnich, a także dyskusja nad problematyką ośrodków wychowawczych.

Szczególną wartością szkolenia było zastosowanie metody bezpośredniego udziału każdego z gości, zarówno w roli odbiorcy, ale także eksperta szkolącego w swojej dziedzinie. Uzyskano w ten sposób wyjątkową możliwość interakcji i aktywności dotyczące wymiany informacji i doświadczeń związanych z pracą z nieletnimi w konkretnych sprawach przestępstw przeciwko nim.

Tekst: podinsp. dr Beata Bekulard INP WBiNP WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol