Policjanci płyna motorówką Kilkudziesięciu policjantów z Warmii i Mazur wzięło udział w szkoleniu z ratownictwa wodnego prowadzonego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Zajęcia zakończyły się sprawdzianem m.in. z technik pływackich stosowanych przy holowaniu osób tonących.

W dniach od 20 do 22 czerwca br., na terenie Ośrodka Konferencyjno-Wypoczynkowego w Wałpuszu, odbywało się szkolenie dla 27 policjantów z Warmii i Mazur, którzy na co dzień pełnią służbę na wodzie i terenach przywodnych. Ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego odbywają się cyklicznie od kilku lat jako element doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy. Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie organizuje je wspólnie z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie.

Uczestnicy szkolenia w ramach trwających trzy dni zajęć teoretycznych i praktycznych prowadzili działania ratunkowe z użyciem sprzętu ratowniczego, a także trenowali udzielanie pierwszej pomocy tonącym. Zajęcia w wodzie obejmowały również pływanie metodami stosowanymi w ratownictwie wodnym, skoki ratunkowe, pływanie pod wodą czy holowanie osoby tonącej do brzegu. Policyjni wodniacy musieli również zmierzyć się z prowadzeniem akcji ratunkowej w porze nocnej.

Funkcjonariusze biorący udział w szkoleniu w ramach służby patrolują jeziora i inne akweny w oznakowanych łodziach motorowych, a także tereny przybrzeżne w radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Przez cały sezon dbają oni o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Głównym celem tego typu szkoleń jest stałe podnoszenie wiedzy i doskonalenie zdobytych już umiejętności funkcjonariuszy.

Zajęcia prowadzili instruktorzy z Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol w Szczytnie podinsp. Robert Paś, kom. Rafał Meler i st. sierż. Dawid Żak, a także zaproszeni goście nadkom. Andrzej Jaźwiński - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Piszu oraz Pan Łukasz Gieczewski - Dyrektor Delegatury w Giżycku Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy.

Tekst: DKS WSPol
Zdjęcia: Jacek Konieczny