Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, nadał stopnie generalskie sześciu oficerom Policji. Wręczenie nominacji przez Prezydenta RP odbyło się 23 lipca br. podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Katowicach. W gronie nowo mianowanych nadinspektorów Policji była Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr hab. Iwona Klonowska.

26 lipca br. na placu apelowym Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie miało miejsce szczególne wydarzenie. Z okazji nadania stopnia nadinspektora Komendant-Rektor WSPol przygotowano uroczysty apel. W spotkaniu udział wzięli funkcjonariusze i pracownicy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz studenci i słuchacze naszej Uczelni. Podczas uroczystości Zastępca Komendanta-Prorektor insp. dr Andrzej Żyliński oraz Kanclerz insp. Agnieszka Leśniewska wręczyli Pani Generał symboliczny bukiet kwiatów z gratulacjami od całej społeczności Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Ponadto, kwiaty Pani Komendant-Rektor wręczył generał Maksym Tsutskiridze, Zastępca Komendanta Głównego Narodowej Policji Ukrainy, przebywający z oficjalną wizytą w naszej Uczelni.

Od 23 lipca br. nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska dołączyła do wąskiego grona kobiet, które zostały awansowane na stopień nadinspektora Policji. Jest trzecią kobietą w historii polskiej Policji, która dzięki swojemu doświadczeniu, wysokim kompetencjom, profesjonalizmowi i zaangażowaniu w wykonywanie obowiązków służbowych otrzymała generalskie szlify. Ponadto, jest pierwszą kobietą na stanowisku Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz pierwszym od 1990 roku Komendantem-Rektorem, który otrzymał nominację generalską piastując ten urząd.

Nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska rozpoczęła służbę w Policji w 2000 r. jako funkcjonariusz Komendy Stołecznej Policji, gdzie pracowała w pionie prewencji w sekcji do spraw nieletnich. W dalszych latach kariery zawodowej szefowa policyjnej Uczelni była m.in. wykładowcą w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, rzecznikiem CSP, a następnie radcą w Zespole Psychologów, którym kierowała. W kolejnych latach kierowała Zakładem Komunikacji Społecznej i pracownią Psychologiczną CSP. Była twórcą i redaktorem naczelnym „Kwartalnika Policyjnego” CSP. Pełniła także służbę na stanowisku Zastępcy Komendanta ds. Dydaktycznych Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Od lipca 2014 r. pełniła służbę w Komendzie Głównej Policji jako naczelnik Wydziału Komunikacji  Społecznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji  i Redaktor Naczelny czasopisma Komendanta Głównego Policji „Policja 997”. Od kwietnia 2016 r. po reorganizacji Komendy Głównej Policji kierowała Biurem Komunikacji Społecznej KGP.

Z zawodu jest psychologiem i pedagogiem specjalnym, absolwentką wielu studiów podyplomowych. W 2018 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uzyskała stopień doktora habilitowanego w zakresie nauk społecznych. Jest wieloletnim nauczycielem akademickim.  Posiada uprawnienia do badania w zakresie psychologii transportu. Jest trenerem NLP, SI, zastępowania agresji.

Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w trakcie swojej kariery została odznaczona brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, a także brązową, srebrną oraz złotą Odznaką Zasłużony Policjant.

23 lipca 2022 r. podczas uroczystości Centralnych Obchodów Święta Policji na stopień nadinspektora Policji mianowani zostali również:

- Adam Cieślak – Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości;

- Jarosław Pasterski – Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim;

- Waldemar Wołowiec – Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu;

- Dariusz Matusiak – Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie;

- Dariusz Zięba – Dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”.

Nominacje generalskie podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Katowicach - 23 lipca 2022 r.

Uroczyste przywitanie nadinsp. dr hab. Iwony Klonowskiej w WSPol - 26 lipca 2022 r.

tekst: DKS WSPol
foto: Jacek Konieczny