W dniach 11-16 września 2022 r. wykładowcy z Zakładu Prewencji i Profilaktyki Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie zorganizowali i przeprowadzili pierwszy etap międzynarodowego szkolenia funkcjonariuszy z Gruzji, w ramach programu MSZ Polska Pomoc 2022.

W dniach 11-13 września br. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbył się I moduł międzynarodowego szkolenia policjantów w zakresie podejmowania wieloaspektowych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego Gruzji, w którym uczestniczyli funkcjonariusze Policji Patrolowej i Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji. Szkolenie miało charakter warsztatowy w ramach którego zostały przeprowadzone zajęcia z zakresu zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego w Polsce, działań realizowanych przez Policję w stosunku do wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz zajęcia z psychologiem policyjnym. Podczas szkolenia uczestnicy mieli możliwość nie tylko zapoznać się z aspektami teoretycznymi omawianych zagadnień, ale również zobaczyć i przećwiczyć, jak działają urządzenia kontrolno-pomiarowe wykorzystywane w służbie Polskiej Policji takie jak: wideorejestrator, laserowy miernik prędkości - Truckam, urządzenia do badania stanu trzeźwości czy kontroli stanu technicznego pojazdu. Uwagę uczestników zwrócił również pojazd Ambulans Policji Ruchu Drogowego (APRD) wraz z urządzeniem Tachimetr do laserowego pomiaru punktów w przestrzeni, pomiaru odległości i trójwymiarowego odwzorowywania miejsca zdarzenia drogowego. Druga część modułu w dniach 14-16 września 2022 r. odbyła się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Tegoroczna edycja poświęcona jest zarządzaniu bezpieczeństwem ruchu drogowego w Polsce oraz działaniom służb na miejscu katastrofy drogowej.

polska pomoc

tekst: kom. Andrzej Pogorzelski