Policjanci rozmawiają z dziecmi Co jest ważne dla najmłodszych podczas drogi do przedszkola i z powrotem? Podstawowe zasady bezpieczeństwa pieszych na drodze. Wzajemny szacunek do kolegów z grupy i asertywne zachowanie gdy ktoś namawia do złego, a także ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Tego wszystkiego dowiedziały się dzieci z przedszkola „Fantazja” w Szczytnie podczas wizyty policjantów z Wyższej Szkoły Policji.

Zasady bezpieczeństwa w drodze do przedszkola, na spacerze i podczas zabawy na podwórku czy w domu były tematami rozmowy jakie z maluchami z przedszkola „Fantazja” w Szczytnie przeprowadzili policjanci z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Przede wszystkim policjanci zwracali uwagę na to, aby korzystać z wyznaczonych dla pieszych przejść, podczas jazdy samochodem korzystać z fotelików i pasów bezpieczeństwa. Policjanci omawiali również zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwie podczas zabawy w domu, na podwórku jak również o zachowaniu się w stosunku do kolegów i koleżanek. Nadkom. Justyna Aćman - Krysiak oraz nadkom. Krzysztof Wasyńczuk – funkcjonariusze ze szczycieńskiej policyjnej Uczelni podczas spotkania poruszyli temat szeroko pojętego bezpieczeństwa najmłodszych. Dzieci dowiedziały się jak prawidłowo powinny podróżować i poruszać się po drodze. Omówiono również bardzo ważny temat dotyczący bezpieczeństwa dzieci w szkole oraz w domu. Zwrócono uwagę najmłodszym na niebezpieczeństwa i zagrożenia jakie czyhają na nich w najbliższym otoczeniu. Wskazano konsekwencje jakie mogą wyniknąć z nieostrożnego obchodzenia się z ogniem. Podkreślono również, że kontakty z nieznanymi osobami mogą być niebezpieczne zaznaczając aby w tej kwestii dzieci zachowały szczególną ostrożność i nieufność wobec obcych osób, jak też każdorazowo o takich spotkaniach informowały rodziców. Funkcjonariusze wspólnie z maluchami omówili zachowanie nieakceptowane takie jak bicie, popychanie czy też obrażanie. Wyjaśniono, że takie postępowanie jest bardzo krzywdzące i sprzeczne z zasadami dobrego wychowania. Na koniec spotkania w ramach utrwalenia zasad poruszania się po drodze, wspólnie z dziećmi przećwiczono reguły przechodzenia przez jednie w miejscach do tego wyznaczonych. W spotkaniu uczestniczyło około 100 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Wszystkie chętnie zadawały pytania i udzielały się aktywnie podczas gier i zabaw edukacyjnych.

tekst: nadkom. Justyna Aćman-Krysiak
foto: Jacek Konieczny