Policjant przeszukuje mieszkanie Na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbywają się kursy specjalistyczne dla funkcjonariuszy różnych pionów naszej formacji. Jednym z nich jest kurs specjalistyczny dla policjantów służby kryminalnej wykonujących czynności dochodzeniowo-śledcze.

Na podstawie decyzji Komendanta Głównego Policji policjanci z pionu kryminalnego z całej Polski mogą doskonalić zdobytą wcześniej wiedzę na kursie specjalistycznym dla policjantów służby kryminalnej wykonujących czynności dochodzeniowo-śledcze, który aktualnie odbywa się na terenie WSPol.  Celem kursu jest uzyskanie wiedzy i umiejętności przygotowujących policjanta do wykonywania zadań związanych z prowadzeniem postępowań przygotowawczych.

Jednym z tematów omawianych na kursie są podstawy prawne i faktyczne zatrzymania rzeczy i przeszukania, cele przeszukania oraz sposoby postępowania policjanta w zależności od rodzaju dokumentu uprawniającego do zatrzymania rzeczy i przeszukania. Kolejne obszary i zagadnienia obejmujące szkolenie to zasady procesowe obowiązujące przy zatrzymaniu rzeczy i przeszukaniu, sposoby postępowania z zabezpieczonymi rzeczami, zasady taktyczne prowadzenia przeszukania pomieszczeń, sporządzanie protokołów przeszukania i wnioski o zatwierdzenie przeszukania.

W trakcie trwania kursu, oprócz typowo dochodzeniowo-śledczych czynności, funkcjonariusze doskonalą także swoją wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz umiejętności strzeleckie.

Kurs odbywa się w systemie stacjonarnym i kończy się egzaminem. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie zaliczenia z każdego bloku zagadnieniowego. Egzamin końcowy sprawdza wiedzę i umiejętności z zakresu prawa karnego i taktyki czynności wykrywczych.

tekst: DKS WSPol
foto: Jacek Konieczny