Z okazji XI Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi 18 października 2022 r. w Auli im. Władysława Stasiaka w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie mł. insp. dr Aleksandra Nowak wygłosiła wykład otwarty pt. Handel ludźmi – forma współczesnego niewolnictwa.

Uczestnikami wykładu byli studenci kierunków studiów Nauka o Policji, Kryminologia, słuchacze Szkolenia dla Absolwentów Szkół Wyższych oraz kadra Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Podczas wykładu omówione zostały aspekty międzynarodowe i prawnokarne przestępstwa handlu ludźmi oraz problematyka międzynarodowej współpracy Policji.

Na zakończenie wykładu poruszony został aspekt krajowych działań, w tym zadań Policji, które wynikają z Zarządzenia Nr 14 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 września 2016 r. w sprawie wykonywania przez Policję niektórych zadań w zakresie wykrywania handlu ludźmi oraz algorytm postępowania funkcjonariuszy organów ścigania w przypadku ujawnienia przestępstwa handlu ludźmi.

Handel ludźmi jest jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości i prawa człowieka. Żadne współczesne państwo nie jest wolne od tego przestępczego zjawiska, dlatego cała społeczność międzynarodowa i służby krajowe muszą zdecydowanie na nie reagować.

Tekst: mł. insp. dr Aleksandra Nowak INP WBiNP WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol