Dzisiaj, 18 października br., egzaminem zakończył się kurs specjalistyczny dla instruktorów strzelań policyjnych. Kurs realizowany przez WSPol trwał blisko cztery tygodnie i uczestniczyło w nim 15 funkcjonariuszy z całej Polski. Uczestnicy kursu strzeleckiego po powrocie do jednostek macierzystych będą samodzielnie prowadzić zajęcia dla swoich kolegów w jednostkach organizacyjnych Policji.

Celem tego kursu było przygotowanie policjantów do pełnienia funkcji instruktorów strzelań policyjnych w jednostkach organizacyjnych Policji i realizacji wynikających z niej obowiązków i zadań. Polega on na systematycznym doskonaleniu policjantów poszczególnych jednostek w bezpiecznym, prawidłowym użytkowaniu i skutecznym strzelaniu z broni palnej oraz podwyższaniu poziomu wiedzy i doskonaleniu umiejętności zawodowych w zakresie broni palnej.

Program kursu obejmuje m.in.: podstawy prawne, cel i zasady organizacji szkolenia strzeleckiego w Policji, zakres strzeleckich szkoleń doskonalących dla policjantów, podstawowe obowiązki i zadania instruktora strzelań policyjnych, rolę instruktora w procesie doskonalenia strzeleckiego policjantów, podstawowe metodyki szkolenia i doskonalenia strzeleckiego policjantów, system oceniania w  szkoleniu strzeleckim, rodzaje strzeleń i ich specyfika, elementy taktyki i techniki strzelania, prowadzenie dokumentacji szkoleniowej, opracowywanie i sporządzanie konspektów oraz warsztatową prezentacja zajęć.

Ponadto w programie zajęć znalazły się: strzelanie z broni palnej krótkiej, strzelanie z pistoletu pneumatycznego, strzelanie ze strzelby gładkolufowej, strzelanie z pistoletu maszynowego czy strzelanie z karabinka automatycznego.

Integralną częścią kursu jest zdobycie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy niezbędnych do wykonywania funkcji instruktora strzelań policyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na kurs kierowani są policjanci przewidywani do pełnienia funkcji instruktora strzelań policyjnych, którzy zaliczyli postępowanie kwalifikacyjne z wynikiem pozytywnym.

Kurs specjalistyczny prowadzili podinsp. Marcin Kiewisz i nadkom. Cezary Rożek z Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP WSPol, natomiast zajęcia z zakresu pierwszej pomocy poprowadził kom. Rafał Meler również z Zakładu Wychowania Fizycznego ISP WBiNP WSPol.

Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol