W dniach 17-19 października 2022 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbył się kurs specjalistyczny w zakresie wykorzystania symulatora kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.

Celem kursu specjalistycznego jest przygotowanie funkcjonariuszy Policji do bezpiecznego korzystania z pojazdów uprzywilejowanych w różnych sytuacjach drogowych. W trakcie trzydniowego kursu słuchacze zapoznają się z aspektami prawnymi korzystania z pojazdu uprzywilejowanego oraz techniki i taktyki kierowania pojazdem. Na zajęciach funkcjonariusze doskonalą swoje umiejętności z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii - symulatora kierowania pojazdami uprzywilejowanymi podczas działań typowych i ekstremalnych. Ważnym elementem służby jest prawidłowe przygotowanie funkcjonariusza kierującego pojazdem uprzywilejowanym w różnych sytuacjach drogowych w tym również sposób postępowania na miejscu wypadku, kiedy często docierają jako pierwsi i należy udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Dlatego też treści programowe kursu zawierają również zagadnienia z zakresu postępowania ratowniczego na miejscu zdarzenia drogowego.

Kurs specjalistyczny prowadzili kom. Andrzej Pogorzelski i kom. Sławomir Fuks z Zakładu Prewencji i Profilaktyki Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol oraz sierż. szt. Dawid Żak z Zakładu Wychowania Fizycznego ISP WBiNP WSPol.

Tekst: kom. Andrzej Pogorzelski ZPiP ISP WBiNP WSPol
foto: Jacek Konieczny