24 października 2022 roku w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyło się spotkanie z Panem Michałem Larkiem - pisarzem, autorem powieści kryminalnych, publicystą, nauczycielem akademicki, gospodarzem i autorem popularnego podcastu kryminalnego "Zabójcze opowieści".

Michał Larek to pisarz, dziennikarz, literaturoznawca i wykładowca. Pracuje w Zakładzie Literatury i Kultury Nowoczesnej Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie bada literackie techniki przyciągania uwagi odbiorcy i prowadzi warsztaty ze storytellingu. Zajmuje się kulturą popularną. W 2007 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo na podstawie rozprawy naukowej pt. „Problem referencji w polskiej poezji lingwistycznej”, na UAM w Poznaniu. Wykłada również w szkole kreatywnego pisania Maszynadopisania.pl.

Jako pisarz jest autorem reportaży i powieści kryminalnych, w tym reportażu „Martwe ciała” z 2014 roku o seryjnym mordercy Edmundzie Kolanowskim oraz powieści kryminalnej „Mężczyzna w białych butach” z 2016 roku. W dorobku ma także trylogię „Dekada”. Jego opowiadanie znalazło się także w zbiorze „Trupów hurtowo trzech: opowiadania kryminalne”. Michał Larek jest także autorem kryminalnego podcastu „Zabójcze opowieści”.

Podczas spotkania ze studentami WSPol Pan Michał Larek opowiedział o swoim doświadczeniu zawodowym, pracy nauczyciela akademickiego i pasji jaką są kryminały. Przybliżył studentom specyfikę swojej pracy pisarskiej i wspomniał o literackich inspiracjach, które czerpie m.in. z kontaktów ze środowiskiem policyjnym. Wizyta spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród studentów, a sam gość wyraził chęć pogłębienia współpracy z naszą Uczelnią.

W spotkaniu uczestniczyli studenci mundurowi kierunku „Kryminologia” wraz z członkami koła studenckiego „Causa Mali”. W czasie swojej wizyty w naszej Uczelni Pan Michał Larek spotkał się również z Prodziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych mł. insp. dr Agnieszką Sadło-Nowak. Organizację spotkania koordynowała dr Małgorzata Andrzejczak-Świątek z Instytut Nauk Prawnych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol.

Tekst: dr Małgorzata Andrzejczak-Świątek INP WBiNP/DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol