W piątek, 28 października br., zakończył się kurs specjalistyczny w zakresie zwalczania przestępczości fałszerstw pieniędzy. W kursie udział wzięło 19 funkcjonariuszy z całej Polski.

Na kurs kierowani są policjanci służby kryminalnej i śledczej, którzy wykonują lub będą wykonywali czynności służbowe w zakresie zwalczania przestępczości fałszerstw pieniędzy. Program kursu specjalistycznego obejmował zagadnienia z zakresu zwalczania przestępczości fałszerstw pieniędzy m.in.: międzynarodowe i krajowe unormowania prawne oraz systemy zwalczania fałszerstw, rolę emitenta znaków pieniężnych, prawo krajowe i system zwalczania fałszerstw pieniędzy, taktykę wybranych czynności w sprawach o fałszerstwa pieniędzy w tym zasady postępowania z zatrzymanymi znakami pieniężnymi i metodykę prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o fałszerstwa pieniędzy, rozpoznawanie falsyfikatów znaków pieniężnych, zasady dokonywania oględzin i prowadzenia przeszukania ośrodka fałszerskiego, a także czynności wykrywcze przy zwalczaniu przestępczości fałszerstw pieniędzy.

Zajęcia prowadzili nadkom. Mariusz Kiljański z Zakładu Studiów nad Przestępczością Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol oraz kom. Rafał Kotapka i podkom. Daniel Bałdyga z Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej ISK WBiNP WSPol. Wykładowców Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie wspomagali specjaliści w tym zakresie tj. nadkom. Michał Podgórski z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, kom. Marcin Lemieszek z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji oraz Pan Jacek Barwicki z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Tekst i foto: DKS WSPol