W dniach 24-28 października 2022 r. odbyła się XI edycja międzynarodowego spotkania dla osób przechodzących szkolenie dla funkcjonariuszy organów ścigania, którego organizatorem była Hiszpańska Akademia Policji Narodowej w Ávili. W przedsięwzięciu wzięło udział 29 studentów z 9 państw. Reprezentantami Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie byli studenci trzeciego roku studiów I stopnia na kierunku „Nauka o Policji” - st. post. Wioletta Smoleń i post. Damian Gładek.

Wydarzenie zostało zainaugurowane przez komendanta uczelni – comisario principal José Luisa Tejedora Gonzáleza. W dalszej kolejności studenci mieli możliwość zapoznania się z teoretycznym modelem funkcjonowania hiszpańskiej policji w zakresie szkoleń oraz przeciwdziałania i zwalczania zagrożeniom bezpieczeństwa i porządku publicznego. Studenci odbyli także liczne wizyty w oddziałach terenowych Policji w Madrycie i Ávili, poszerzając swoją wiedzę o praktyczne aspekty działalności Policji Narodowej. Nie zabrakło również zdobywania nowej wiedzy i wymiany międzynarodowych doświadczeń w trakcie ćwiczeń z pierwszej pomocy nad wodą na uczelnianym basenie oraz technikach i taktykach interwencji prowadzonych na hali sportowej, a następnie na elektronicznym symulatorze odwzorowującym sytuacje z użyciem broni palnej.

Wagę przedsięwzięcia podkreśla udział łącznie 29 studentów z 9 państw, w tym Francji, Chorwacji, Niemiec, Łotwy, Portugalii, Rumunii, Serbii, Polski i Hiszpanii. Studenci prowadzili wielogodzinne dyskusje dotyczące m.in. wymogu noszenia broni palnej przez wszystkich funkcjonariuszy Policji, upowszechnienia stosowania paralizatora elektrycznego w trakcie służby czy zyskującego na popularności w literaturze naukowej odłamu przemocy domowej, czyli przemocy ze względu na płeć (gender-based violence) w szczególności w odniesieniu do wewnątrzkrajowych uregulowań i statystyk z ostatnich lat. Inicjatywa ta unaoczniła zarówno wiele podobieństw, jak i diametralnych różnic pomiędzy m.in. strukturami Policji, wymogami postępowań kwalifikacyjnych oraz zadaniami i obowiązkami funkcjonariuszy. Niewątpliwie była jednak doskonałą okazją do poszerzenia horyzontów poprzez wymianę cennych doświadczeń i nawiązanie wielu nowych znajomości.

Tekst: post. Damian Gładek
Foto: st. post. Wioletta Smoleń/organizator