1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy naszych bliskich, stawiając kwiaty oraz zapalając  znicze na grobach. Ze świętem zmarłych związany jest ogień – symbol pamięci, wdzięczności, modlitwy. I o tym ogniu pamięci nie zapomnieli studenci kierunku „Nauka o Policji” - Członkowie Koła Naukowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działającego przy Zakładzie Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W ubiegły piątek policjanci udali się na dawny cmentarz ewangelicko-augsburski w Farynach (gmina Rozogi) gdzie uczcili pamięć i zadbali o porządek w miejscu pochówku dwóch szczególnie zasłużonych dla Mazur Polaków – Jana Podlesia – żołnierza walczącego o polskość Mazur, działacza plebiscytowego oraz Jana Białego – patriotę, lokalnego poetę oraz działacza plebiscytowego, zwolennika zakładania polskich szkół na Mazurach w okresie międzywojennym. Policjanci oddali również hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej, zapalając symboliczny znicz i składając kwiaty pod tablicą „Pamięci Jeńców Obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, Światu ku Przestrodze”, która znajduje się na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Tekst: Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Foto: DKS WSPol/KNBW