9 listopada 2022 r., w murach naszej Uczelni gościliśmy uczniów klas mundurowych o profilu policyjnym LXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. 50 uczniów miało możliwość zwiedzić kampus, zapoznać się z infrastrukturą oraz ofertą dydaktyczną Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Wizyta rozpoczęła się od powitania uczniów i ich opiekunów przez przedstawicieli Działu Komunikacji Społecznej WSPol. Następnie, po przejściu na plac apelowy, dowódca kompanii kom. Rafał Napiórkowski z Działu Dowodzenia WSPol przeprowadził przykładowe zajęcia z musztry i ceremoniału policyjnego. Musztra jest bardzo istotnym elementem ceremoniału policyjnego. Wpływa na wiele czynników m.in. wzorowy wygląd zewnętrzny, wyrabia odpowiednią postawę, a także sprzyja przestrzeganiu regulaminowego porządku i wzmacnia dyscyplinę. Dowódca omówił najważniejsze aspekty tego zagadnienia. Ponadto młodzież miała okazję z bliska przyjrzeć się realizowanym na placu zajęciom z musztry policyjnej dla studentów NOP.

Kolejnym punktem zwiedzania była wizyta na strzelnicy. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda proces wyszkolenia strzeleckiego w Policji oraz na realizowanych w WSPol szkoleniach takich jak szkolenia zawodowe podstawowe, szkolenia zawodowe dla absolwentów szkół wyższych czy inne szkolenia specjalistyczne. Prowadzący omówił m.in. zagadnienia związane z regulaminem strzelnicy, obowiązkami strzelającego czy zasadami bezpieczeństwa do których bezwzględnie należy się stosować. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się także z jednostkami broni jakie na co dzień wykorzystywane są w służbie Policji. Spotkanie poprowadził podkom. Łukasz Mierzejewski z Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP WSPol.

Następnie młodzi goście odbyli spotkanie z przedstawicielką Dziekanatu, która zapoznała młodzież z ofertą dydaktyczną naszej Uczelni. Natalia Szwejkowska z Dziekanatu Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych omówiła ogólną charakterystykę, koncepcję i cele kształcenia na realizowanych przez WSPol kierunkach studiów. Wskazała również warunki i kryteria pozwalające na podjęcie edukacji w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, zachęcając jednocześnie do wzięcia udziału w Olimpiadzie Policyjnej, która daje możliwość otrzymania indeksu naszej Uczelni uprawniającego do ubiegania się o przyjęcie na I rok studiów poza kolejnością.

Podczas wizyty licealistom w zwiedzaniu towarzyszyli również przedstawiciele studentów kierunku Nauka o Policji. Sierż. Karolina Grzesiak i sierż. Łukasz Sikorski – studenci IV roku oraz post. Martyna Kielar – studentka I roku NOP opowiedzieli o tej formule kształcenia realizowanej przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie i zachęcili swoich młodszych kolegów do wstąpienia w szeregi naszej formacji.

Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol