11 listopada to data szczególna dla Państwa polskiego. Dziś obchodzimy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach zaborów. Tego dnia w całym kraju odbywają się uroczystości, w których udział wzięło kierownictwo polskiej Policji oraz kierownictwo i przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Warszawa

Główne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych, samorządowych, reprezentantów kombatantów, parlamentu, korpusu dyplomatycznego, zaproszonych gości, generalicji, duchowieństwa, weteranów, grup rekonstrukcji historycznych oraz harcerzy odbyły się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Rano, w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wziął udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Natomiast w dalszych uroczystościach na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego udział wzięli m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Kamiński. Funkcjonariuszy i pracowników Policji reprezentował I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.

Linki do informacji:

Olsztyn

Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr Andrzej Żyliński wziął udział w Wojewódzkich Obchodach Odzyskania Niepodległości w stolicy regionu tj. Olsztynie, gdzie o godzinie 11:00 odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Konkatedralnej Świętego Jakuba. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli ulicami Olsztyna na Plac Solidarności, gdzie po okolicznościowych wystąpieniach odczytano Apel Pamięci, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce i wiązanki pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny. Symboliczny wieniec złożyła również delegacja Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na czele z insp. dr. Andrzejem Żylińskim. Dalsze uroczystości odbyły się przy Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Szczytno

W Powiatowych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Szczytnie udział wzięła delegacja Wyższej Szkoły Policji. Tu również obchody 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej 8. Szczycieńskiego Batalionu Radiotechnicznego w Lipowcu, która odbyła się w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po zakończeniu mszy przemaszerowano pod Pomnik Orła Białego w Szczytnie, gdzie po odśpiewaniu hymnu Polski, podniesieniu flagi państwowej, zmianie warty honorowej odbył się Apel Pamięci i oddanie salwy honorowej. W imieniu Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie symboliczną wiązankę pod Pomnikiem Orła Białego złożyła delegacja Uczelni.

Święto Niepodległości to od zawsze symbol ogromnego sukcesu, na który złożyły się wysiłki kolejnych pokoleń Polaków w dążeniu do wolności. Cześć i Chwała Bohaterom!

Tekst: DKS WSPol/policja.pl
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol/Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie