W dniach 15-16 listopada 2022 r. w Rumunii, Bukareszcie, odbyło się Posiedzenie Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Szkół Policji (AEPC), którego członkiem od wielu lat jest nasza Uczelnia. Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie reprezentowała mł. insp. dr Monika Porwisz – Prorektor ds. Rozwoju.

Nasza Uczelnia po raz pierwszy od trzech lat uczestniczyła w spotkaniu stacjonarnym, po przerwie wymuszonej pandemią COVID-19, w trakcie trwania której spotkania miały charakter zdalny. Przedstawiciele europejskich krajów członkowskich AEPC na czele z Panem dr. Norbertem Leitnerem – Przewodniczącym AEPC, Dyrektorem Austriackiej Akademii Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Wiedniu podczas przedsięwzięcia dyskutowali m.in. na temat strategii Stowarzyszenia na lata 2023-2024, współpracy AEPC z takimi organizacjami jak FRONTEX, OSCE/ODIHR, CEPOL, CEPA, a także przedstawili kolejne istotne inicjatywy, planowane do realizacji w przyszłości.

Stowarzyszenie Europejskich Szkół Policji (AEPC) od momentu powstania w 1996 roku stanowi przyjazną i sprawną sieć szkół policyjnych z całego kontynentu europejskiego. Dziś, z 56 instytucjami członkowskimi z 44 krajów europejskich, również sąsiadujących z Europą, pozostaje na pierwszym planie międzynarodowej współpracy policyjnej. Dzięki inicjatywie członków Stowarzyszenia, każdego roku AEPC oferuje szeroki zakres kursów, konferencji i działań mających na celu wspieranie i rozwój policyjnych instytucji szkolących funkcjonariuszy policji na całym kontynencie europejskim. Europejski wymiar, doświadczenie w zakresie szkolenia policji oraz elastyczność Stowarzyszenia, czynią go solidnym partnerem dla instytucji takich jak CEPOL czy Komisja Europejska.

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie nawiązuje i utrzymuje kontakty z wieloma zagranicznymi szkołami i akademiami policyjnymi. Nasza Uczelnia współpracuje z partnerami m.in. z Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy, Francji i Stanów Zjednoczonych. Od 2003 r. jako jedyna szkoła Policji w Polsce jest członkiem Stowarzyszenia Europejskich Szkół Policji (AEPC). WSPol aktywnie uczestniczy w spotkaniach organizowanych przez Radę Zarządczą i Komitet Wykonawczy Stowarzyszenia oraz chętnie wspiera wiedzą i doświadczeniem współpracujące w ramach AEPC szkoły europejskie.

W 2016 roku Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie pełniła rolę gospodarza Posiedzenia Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Szkół Policyjnych (AEPC). Wówczas na spotkanie członków Stowarzyszenia do Polski przyleciało 11 przedstawicieli szkół policyjnych z 7 krajów. Link do informacji: https://www.wspol.edu.pl/g/aktualnosci/295-posiedzenie-komitetu-wykonawczego-aepc-w-wspol

Tekst: DKS WSPol/Monika Rożek Rektorat WSPol
Foto: Organizator