W czwartek 17 listopada 2022 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyło się spotkanie autorskie z Panią Danutą Augustyniak, emerytowanym podpułkownikiem Służby Więziennej i autorką książki „30 lat za kratami. Osobista opowieść dyrektorki polskiego więzienia”. Po spotkaniu autorskim Pani Danuta przeprowadziła również wykład o współpracy Policji ze Służbą Więzienną dla słuchaczy oraz studentów naszej Uczelni.

Pani Danuta Augustyniak jest emerytowanym podpułkownikiem Służby Więziennej, nauczycielem pracującym z trudną młodzieżą i wykładowcą akademickim. W trakcie swojej 30-letniej służby zajmowała wiele stanowisk - od referenta w dziale gospodarczym aż po Zastępcę Dyrektora Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce. Z wielką wrażliwością, a jednocześnie bardzo stanowczo podejmowała trudne decyzje o losach ludzi znajdujących się za kratami. Starała się przy tym dostrzec okruchy dobra nawet u tych osadzonych, którzy mieli na koncie najcięższe przestępstwa, twierdząc, że za swoje czyny zostali już ukarani. Dewiza Pani Danuty o równym traktowaniu tych, którzy jej podlegali, bywała jednak wielokrotnie wystawiana na ciężką próbę. Pokonując nieufność osadzonych i niejednokrotnie kolegów ze służby, udowodniła, że zawód funkcjonariusza Służby Więziennej nie ma płci.

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli funkcjonariusze, pracownicy oraz studenci mundurowi i cywilni naszej Uczelni Pani Danuta opowiedziała m.in. o: początkach swojej służby, zadaniach jakie realizowała na poszczególnych stanowiskach, dylematach służby i godzeniu jej z życiem osobistym, zasadach jakimi kierowała się w swojej służbie i relacjach ze współpracownikami czy swoim podejściu do osadzonych. Uczestnicy spotkania zadawali pytania zarówno o sytuacje opisane w książce jak i aspekty dotyczące pracy w Służbie Więziennej.

Po spotkaniu autorskim Pani Danuta Augustyniak poprowadziła wykład dla słuchaczy szkolenia zawodowego dla absolwentów szkół wyższych, szkolenia zawodowego podstawowego oraz studentów mundurowych. Spotkanie zorganizowano w ramach zajęć pozaprogramowych. Program zajęć obejmował m.in. współpracę Służby Więziennej z Policją, zarządzanie jednostką penitencjarną oraz pracę z osobami wykluczonymi. Pani Danuta opowiedziała również o polskim systemie penitencjarnym, typach i rodzajach zakładów karnych oraz ich przeznaczeniu, strukturze SW, więziennej rzeczywistości z perspektywy kobiety oraz specyfice pracy z osadzonymi z perspektywy wieloletniego praktyka. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem wśród funkcjonariuszy. Były to drugie zajęcie pozaprogramowe, które Pani Danuta przeprowadziła w WSPol.

Spotkanie autorskie oraz zajęcia pozaprogramowe zorganizował Dział Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol