W dniach 5-9 grudnia br. funkcjonariusze Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie prowadzili zajęcia w ramach mobilności programu Erasmus+ w Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Sofii (Bułgaria). Tematem zajęć było między innymi zatrzymywania niebezpiecznych przestępców poruszających się pojazdami oraz ich obezwładnianie przy użyciu środków przymusu bezpośredniego. Oprócz prowadzenia zajęć wymieniono doświadczenia i dokonano analizy rozwiązań prawnych w przedmiotowym zakresie w obu krajach.

W ramach zajęć ćwiczono umiejętności praktyczne dotyczące zatrzymania pojazdu do kontroli oraz czynności związane z kontrolą kierującego i stanu technicznego pojazdu. W przypadku ujawnienia niebezpiecznego przestępcy w kontrolowanym pojeździe trenowano umiejętności związane z zatrzymaniem i wydobyciem z pojazdu niebezpiecznego przestępcy. Zaprezentowano różne rozwiązania taktyczne zwracając uwagę na stopniowanie środków przymusu bezpośredniego wobec osoby kierującej niepodporządkowującej się wydawanym poleceniom.

Uczestnicy programu tj. nadkom. Krzysztof Gackowski i nadkom. Cezary Rożek z Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol oraz nadkom. dr Łukasz Foryś z Zakładu Prewencji i Profilaktyki Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol zaprezentowali taktykę prowadzenia kontroli pojazdów oraz stosowania środków przymusu bezpośredniego.

Podczas pobytu w Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych funkcjonariusze WSPol odwiedzili tamtejszą strzelnicę oraz spotkali się z prof. Ilinem Savovem - Zastępcą Rektora odpowiedzialnym za międzynarodową działalność Akademii. Został też przeprowadzony wykład przez prof. Dobromira Dokova na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego i jego kontroli w ramach którego nastąpiła wymiana wiedzy i doświadczeń. Wymiana fachowej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego jest ważnym elementem interakcji i koordynacji pomiędzy dwoma europejskimi ośrodkami szkoleniowymi Policji.

Tekst: ISP WBiNP WSPol/DKS WSPol
Foto: Akademia MSW w Sofii