W dniach 6-8 grudnia 2022 r. w siedzibie Europolu w Hadze odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa Forensic Experts Forum 2022. W konferencji uczestniczył kom. dr Paweł Olber – starszy wykładowca Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Konferencja Forensic Experts Forum 2022 poświęcona była wymianie wiedzy i doświadczeń, a także identyfikacji nowych trendów rozwoju i najlepszych praktyk w zakresie informatyki kryminalistycznej, w tym zastosowania sztucznej inteligencji w obszarze badania cyfrowych nośników danych. Konferencja zgromadziła przedstawicieli organów ścigania, przemysłu prywatnego oraz środowisk akademickich. Organizatorem i gospodarzem konferencji był Europol.

W trakcie konferencji przedstawiono i omówiono najnowsze rozwiązania informatyki kryminalistycznej wykorzystywane przez organy ścigania na rzecz skutecznego zwalczania cyberprzestępczości. Zaprezentowane techniki i narzędzia dotyczyły m.in. walut wirtualnych, aplikacji wykorzystywanych we współczesnych pojazdach samochodowych, urządzeń Internetu Rzeczy, urządzeń mobilnych oraz statków bezzałogowych.

Zaprezentowane rozwiązania charakteryzują się dużą innowacyjnością ponieważ wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji, umożliwiając organom ścigania przetwarzanie ogromnych ilości danych cyfrowych, automatyczną klasyfikację treści, rozpoznawanie osób i obiektów oraz odczytywanie informacji tekstowych z nieostrych i rozmytych obrazów.

Udział w konferencji został sfinansowany przez Europejską Grupę Szkoleniową i Edukacyjną ds. Cyberprzestępczości – ECTEG.

Postać Budynek

Tekst i foto: kom. dr Paweł Olber ZKiIŚ ISK WBiNP