Fragment postaci piszącej na kartce 5 stycznia 2023 roku, w auli im. W. Sobolewskiego oraz Sali Kinowej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, 113 policjantów przystąpiło do egzaminu końcowego w ramach szkolenia zawodowego podstawowego

Szkolenie zawodowe podstawowe jest obowiązkowe dla nowo przyjętych do służby w Policji. Na szkolenie kierowani są policjanci, którzy przeszli pozytywnie procedurę związaną z przyjęciem do służby w Policji oraz złożyli ślubowanie policyjne. Program szkolenia zawodowego podstawowego przygotowuje funkcjonariuszy do wykonywania zadań służbowych na poziomie podstawowym, na stanowisku policjanta w służbie prewencyjnej w komórkach organizacyjnych patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji. Program szkolenia zawodowego podstawowego kończy się egzaminem końcowym.

Po trwającym blisko 5 miesięcy kursie, absolwenci będą potrafili realizować zadania w zakresie określonym treściami programowymi, tj.: ustalenie okoliczności zdarzeń i zabezpieczenie ich miejsca, zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby oraz podejmowanie interwencji, poszukiwanie osób i przedmiotów oraz ujawnianie sprawców przestępstw w ramach wybranych czynności operacyjno-rozpoznawczych i administracyjno-porządkowych, pełnienie służby w konwojach i pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, podejmowanie działań wobec uczestników ruchu drogowego, wykonywanie czynności w sprawach o wykroczenia, przeciwdziałanie zjawiskom kryminogennym, udział w działaniach związanych z przywracaniem zbiorowo naruszonego porządku publicznego, szkolenie strzeleckie oraz taktyka i techniki interwencji.

Odbywanie nauki w ramach szkolenia zawodowego podstawowego jest pierwszym z trzech etapów adaptacji zawodowej policjanta realizowanej w okresie służby przygotowawczej, trwającej 3 lata. Po szkoleniu zawodowym podstawowym policjanci są delegowani do czasowego pełnienia służby w oddziale prewencji Policji lub samodzielnym pododdziale prewencji Policji, a następnie, wspierani przez opiekuna służbowego, realizują zadania służbowe w jednostkach organizacyjnych Policji.

Absolwenci kursu rozpoczną służbę w swoich jednostkach macierzystych. Wszystkim policjantom życzymy powodzenia w codziennej służbie.

Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol