Uczestnicy spotkania W dniach 24-25 stycznia 2023 r. przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbyli wizytę w placówkach policji odpowiedzialnych za szkolenie funkcjonariuszy w Hiszpanii. Celem wyjazdu było poznanie modelu kształcenia Policji Narodowej w Hiszpanii w kontekście dalszej współpracy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie z instytucjami kształcenia zawodowego funkcjonariuszy na różnym poziomie, od szczebla podstawowego po wyższe kadry kierownicze.

Wizytę z ramienia WSPol odbyły mł. insp. dr Monika Porwisz, prorektor ds. rozwoju oraz Anna Ćwiklińska, uczelniany koordynator programu Erasmus+. Program obejmował spotkania z kierownictwem i przedstawicielami dwóch najważniejszych placówek odpowiedzialnych za szkolenie, doskonalenie zawodowe i kształcenie policjantów hiszpańskich: Wydziału ds. Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego w Madrycie oraz Państwowej Szkoły Policji w Avila. W spotkaniach z przedstawicielami szkół policji hiszpańskiej uczestniczyła także podinsp. Karolina Gawlicka-Bąk, radca Ambasady RP w Madrycie i oficer łącznikowy polskiej Policji.

Podczas spotkań przedstawiono zakres działalności poszczególnych instytucji, ich zadania, procedury naboru do służby, proces planowania i realizacji przedsięwzięć szkoleniowych oraz ofertę edukacyjną. Omówiono potencjalne obszary dalszej współpracy, w tym w ramach programu Erasmus+, w organizowanych przez obie strony warsztatach, seminariach i konferencjach oraz możliwości prowadzenia wspólnych przedsięwzięć naukowych.  Delegacja WSPol w trakcie pobytu mogła zapoznać się także z infrastrukturą podmiotów odpowiedzialnych za kształcenie funkcjonariuszy w Wydziale ds. Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego w Madrycie oraz w Państwowej Szkole Policji w Avila.

Tekst: Anna Ćwiklińska Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+/DKS WSPol
Foto: Organizator