Po raz drugi w 2023 roku policjanci, pracownicy cywilni i słuchacze Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oddali najcenniejszy dar życia jakim jest krew. Oddanie krwi nic nie kosztuje, a innym ratuje życie.

10 lutego br. wszyscy chętni, którzy pracują, służą lub odbywają kursy na terenie WSPol stawili się przed akademikiem numer 3, aby oddać cząstkę siebie jaką jest krew. Niezmiennie od kilkunastu lat nasza Uczelnia wspiera Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie donacją. Dziś oddaliśmy ponad 7 litrów tego drogocennego płynu. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbyło się 9 akcji krwiodawstwa, gdzie 241 osób oddało w sumie ponad 105 litrów krwi. To duży „zastrzyk” pomocy, która przyczyniła się do wsparcia osób potrzebujących tego daru.

Koordynatorem akcji krwiodawstwa w naszej Uczelni jest nadkom. Andrzej Gidziński, który sam oddaje krew od kilkunastu lat. Do tej pory nadkom. Gidziński oddał 24 litry krwi i za swoją działalność charytatywną został wielokrotnie uhonorowany. Wśród odznaczeń, które posiada są: brązowa, srebrna i złota odznaka „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”, które nadaje Polski Czerwony Krzyż, odznaka „Honorowego Dawcy Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, którą nadaje Minister Zdrowia oraz odznaka „Za Zasługi dla Krwiodawstwa w Policji” przyznaną przez Policyjny Klub Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej w Gdyni. Wyjątkowym odznaczeniem, które uzyskał nadkomisarz Gidziński jest Medal Pamiątkowy XX Rocznicy Ustanowienia Św. Maksymiliana Marii Kolbego Patronem Honorowych Dawców Krwi w Polsce.

Oddanie krwi to przede wszystkim wielka pomoc i wielki dar jaki można ofiarować drugiej osobie. Dodatkowo oddanie krwi to szereg innych korzyści, w tym darmowe badania i darmowa konsultacja zdrowotna. Krew mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym.

Wszystkim, którzy podzielili się swoją krwią dziękujemy. #pomagamyichronimy.

Tekst i foto: DKS WSPol