W dniach od 30 stycznia do 10 lutego br. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, odbyło się szkolenie zorganizowane przez Zakład Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP z zakresu dokonywania oceny zabezpieczeń obiektów infrastruktury krytycznej oraz obiektów o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa. Dwudziestu funkcjonariuszy z różnych służb mundurowych, w trakcie dziesięciodniowego szkolenia, przygotowywało się do przeprowadzenia kontroli zabezpieczeń obiektu infrastruktury krytycznej.

Szkolenie prowadzone było przez wykładowców Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, prof. dr hab. Waldemara Zubrzyckiego, dr hab. Agatę Tyburską   oraz przedstawicieli takich podmiotów jak Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Główny Sztab Policji, Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”,  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Państwowa Agencja Atomistyki, Polski Komitet Normalizacyjny oraz Polska Izba Systemów Alarmowych. Opiekunem grupy szkoleniowej był nadkom. Piotr Jędrys z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP. Obszar zagadnieniowy szkolenia dotyczył specyfiki zagrożeń obiektów infrastruktury krytycznej oraz obiektów o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, ich zabezpieczenia oraz sposób kontroli tego typu obiektów. W ramach szkolenia słuchacze brali również udział w wizycie studyjnej w wybranych obiektach infrastruktury strategicznej państwa. W roku 2023 przewidzianych jest jeszcze trzy edycje tego kursu.

Tekst: nadkom. Piotr Jędrys ISP WBiNP
oto: Jacek Konieczny DKS WSPol