W dniach 6-10 lutego 2023 r., w siedzibie Agencji Unii Europejskiej ds. Szkolenia w Dziedzinie Ścigania (CEPOL), odbyło się międzynarodowe spotkanie ekspertów ds. cyberprzestępczości. W spotkaniu uczestniczył kom. dr Paweł Olber – starszy wykładowca Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Międzynarodowe spotkanie robocze ekspertów ds. cyberprzestępczości poświęcone zostało szkoleniom i projektom europejskim realizowanym w zakresie cyberprzestępczości oraz nowym trendom wspomagającym walkę z cyberprzestępczością. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organów ścigania państw członkowskich Unii Europejskiej. Organizatorem spotkania była Europejska Grupa ds. Szkoleń i Edukacji w Obszarze Cyberprzestępczości (ECTEG).

W trakcie spotkania przedstawiono materiały szkoleniowe grupy ECTEG, omówiono projekty europejskie z zakresu cyberprzestępczości oraz narzędzia informatyki kryminalistycznej, wykorzystywane przez organy ścigania na rzecz skutecznego zwalczania cyberprzestępczości. Zaprezentowane zagadnienia dotyczyły m.in. szyfrowania danych, zwalczania rozpowszechniania materiałów cyfrowych związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci oraz odkrywania wiedzy w danych kryminalistycznych. Zaprezentowane zagadnienia są zbieżne z zadaniem badawczym realizowanym w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie pt. „Zastosowanie konwolucyjnych sieci neuronowych w kryminalistycznych badaniach informatycznych w zakresie rozpoznawania zawartości obrazów i ich klasyfikacji”. Udział w spotkaniu został sfinansowany przez Europejską Grupę Szkoleniową i Edukacyjną ds. Cyberprzestępczości – ECTEG.

Tekst i foto: kom. Paweł Olber ISK WBiNP