W terminie 13-16 lutego 2023 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie złożyło wizytę 5 przedstawicieli z zaprzyjaźnionego Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych oraz Narodowej Policji Ukrainy. Głównym celem przedsięwzięcia było zapoznanie z infrastrukturą naszej Uczelni oraz wymiana wiedzy dotyczącej szkolenia funkcjonariuszy w zakresie analizy kryminalnej.

Stronę ukraińską reprezentowali: podpułkownik policji Denys Tsvietkov – Zastępca Kierownika Wydziału - Kierownik Działu Departamentu ds. Analizy Kryminalnej Narodowej Policji Ukrainy, major Policji Olena Vlasova – Starszy Inspektor Departamentu ds. Analizy Kryminalnej Narodowej Policji Ukrainy, pułkownik policji Taras Sozanskyi – Pierwszy Prorektor Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych, podpułkownik policji Oleksiy Pasieka – Prodziekan Wydziału Nr 1 Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych oraz podpułkownik policji Vasyl Franchuk – Kierownik Działu Międzynarodowej Działalności Edukacyjnej Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych.

Wizyta rozpoczęła się powitaniem delegacji przez nadinsp. dr. hab. Iwonę Klonowską – Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie z udziałem insp. Agnieszki Leśniewskiej – Kanclerza WSPol oraz dr. hab. Jarosława Truchana, prof. WSPol z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol, który jako wieloletni pracownik naszej Uczelni oraz były Dyrektor Instytutu Służby Kryminalnej WBiNP wielokrotnie przyczynił się do rozwoju i zacieśniania współpracy pomiędzy Wyższą Szkoła Policji w Szczytnie a Lwowskim Państwowym Uniwersytetem Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie od wielu lat współpracuje z lwowską Uczelnią. W 2011 roku podpisano porozumienie o współpracy bilateralnej, na mocy którego obie instytucje stale rozwijają współpracę na wielu płaszczyznach, m.in. w obszarze naukowo-badawczym. To nie pierwsza tego typu wizyta delegacji ukraińskiej w murach naszej Uczelni. Od momentu podpisania porozumienia odbyło się wiele obustronnych wizyt i wspólnych przedsięwzięć.

W pierwszym dniu członkowie ukraińskiej delegacji zostali zapoznani z bazą naukowo-dydaktyczną Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, m.in. z Biblioteką, Policyjnym Centrum Analityczno-Badawczym
i pracowniami specjalistycznymi, a także symulatorem działań policyjnych w sytuacjach kryzysowych. Kolejne punkty wizyty obejmowały zapoznanie się ze specyfiką nauczania dyscypliny analizy kryminalnej w procesie szkolenia funkcjonariuszy Policji, prezentację wybranych funkcjonalności oprogramowania analitycznego oraz sposobami wykorzystania analizy kryminalnej jako narzędzia wykrywczego w zwalczaniu przestępczości.

W trakcie wizyty odbyły się również spotkania z Kierownictwem WSPol, m.in. z: mł. insp. dr. Moniką Porwisz – Prorektorem ds. rozwoju Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, mł. insp. dr. Ewą Kuczyńską – Dyrektorem Instytutu Koordynacji Badań WSPol, nadkom. dr. Adamem Płaczkiem – Dyrektorem Instytutu Służby Prewencyjnej WSPol oraz mł. insp. dr. Michałem Bukowskim ­– p.o. Dyrektorem Instytutu Służby Kryminalnej WSPol, podczas których omówiono dotychczasową współpracę naszej Uczelni z instytucjami partnerskimi z Ukrainy, a także kierunki jej dalszego rozwoju.

Tekst: Monika Rożek Rektorat WSPol/DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol