Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie stawia na ciągły rozwój, stąd też podejmowane są przedsięwzięcia edukacyjne adekwatne do bieżących wyzwań, w tym związane ze zwalczaniem nowych trendów w przestępczości. W Policyjnym Centrum Analityczno-Badawczym Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie trwa kurs specjalistyczny z analizy kryminalnej w zakresie cyberprzestępczości, w którym udział bierze 12 funkcjonariuszy Policji z całej Polski.

Zakres tematyczny szkolenia podzielony jest na 5 bloków tematycznych. Pierwszy z nich obejmuje charakterystykę sieci komputerowych, gdzie słuchacz będzie m.in. potrafił wskazać różnice w sposobie i zakresie wykorzystywania rodzajów danych w zależności od rodzaju sieci, zidentyfikować różnice wynikające ze specyfiki zabezpieczonych danych czy zinterpretować dane dotyczące ruchu sieciowego. Kolejny dotyczy stron www, ich typów oraz wykorzystania internetowych baz danych do identyfikacji użytkownika końcowego. Policjant po omówieniu bloku będzie potrafił m.in. określić sposoby pozyskiwania informacji na temat użytkowników sieci komputerowych oraz zidentyfikować różnice w sposobach zbierania i wykorzystywania informacji w zależności od rodzaju strony www. Pozostałe obszary tematyczne omawiane w trakcie kursu to poczta elektroniczna i inne sposoby wymiany danych i informacji, sposoby identyfikacji i zabezpieczania informacji oraz charakterystyka przestępczości komputerowej. Po zrealizowaniu tego tematu, funkcjonariusze będą potrafili identyfikować zachowania stanowiące naruszenia prawa polskiego oraz możliwości ścigania przestępstw popełnianych poza granicami Polski, wskazać regulacje prawne umożliwiające ujawnianie i zabezpieczanie dowodów elektronicznych, zidentyfikować przesłanki i sformułować wnioski w oparciu o zgromadzony materiał.

Osoby biorące udział w kursie po jego zakończeniu będą przygotowane do identyfikowania rodzajów informacji i typów danych zawartych w przekazanym do analizy materiale dowodowym oraz do opracowywania analiz kryminalnych w oparciu o dane z zakresu cyberprzestępczości. Na kurs kierowani są policjanci, pełniący służbę w komórkach organizacyjnych właściwych w sprawach analizy kryminalnej oraz prowadzący analizy kryminalne, w których występują dane informatyczne. Kurs trwa 5 dni szkoleniowych.

Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol