W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie trwa kurs specjalistyczny w zakresie zarządzania w jednostce organizacyjnej Policji. Kurs przeznaczony jest dla funkcjonariuszy Policji zajmujących stanowiska kierownicze w komórkach organizacyjnych Policji. Kurs trwa 9 dni szkoleniowych i bierze w nim udział 23 policjantów. Celem kursu jest przygotowanie policjanta do wykonywania zadań w zakresie pełnienia służby na stanowiskach średniego szczebla kierowniczego w jednostce organizacyjnej Policji, w tym do organizowania pracy własnej oraz podległych mu policjantów i pracowników Policji, a także ich skutecznego motywowania i nadzorowania.

Kurs obejmuje zagadnienia takie jak kultura organizacyjna w skład której wchodzi poszanowanie godności człowieka oraz zasady dobrego wychowania i kultura dnia codziennego. Kolejny element szkolenia to etyka menedżerska i kultura języka polskiego. Ważnym punktem szkolenia jest aspekt, w którym poruszana jest rola mediów w kształtowaniu wizerunku własnego i jednostki organizacyjnej Policji, określenie metod i technik udzielania informacji przedstawicielom środków masowego przekazu oraz zasad współpracy z mediami.

Ceremoniał policyjny to bardzo ważny punkt tego szkolenia, w którym przyszła kadra kierownicza szkolących się policjantów nabywa wiedzę dotyczącą m.in.: funkcjonowania organizacji hierarchicznej w Policji, zasadami ceremoniału policyjnego w kontaktach wewnętrznych i zewnętrznych Policji, kluczowymi kwestiami związanymi z przygotowaniem uroczystości o charakterze ceremonialnym, procedurami oraz wzorami formularzy związanych z ceremoniałem policyjnym, zasadami związanymi z udziałem policjanta w uroczystościach religijnych, zasadami wynikającymi z regulaminu musztry w Policji, zasadami etyki zawodowej policjanta, w tym zasadami poprawnego zachowania, kultury osobistej i kultury języka oraz zasadami poprawnego umundurowania.

Jednym z bloków tematycznych poruszanych podczas szkolenia są również formalno-prawne aspekty pełnienia funkcji kierowniczych w Policji, a co za tym idzie system oceny podległych pracowników, ocena efektywności z wykorzystaniem metod zarządzania zasobami ludzkimi oraz przepisy dotyczące polityki dyscyplinarnej w jednostce organizacyjnej Policji. Kurs kończy się egzaminem.

Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol