12 października br., w Akademii Policji w Szczytnie, odbyła się konferencja naukowa pt.: „Zarządzanie a dowodzenie zasobami ludzkimi w organizacji” z udziałem przedstawicieli Policji, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Sztuki Wojennej, Akademii Pożarniczej, innych służb MSWiA oraz środowisk akademickich. Celem konferencji była wymiana doświadczeń w przedmiotowym zakresie w ujęciu menedżerskim, psychologicznym i społecznym. Organizatorem przedsięwzięcia był Instytut Nauk Społecznych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.

Głównym celem konferencji naukowej była implementacja doświadczeń, metod i narzędzi na płaszczyźnie zarządzania i dowodzenia jednostkami organizacyjnymi różnych podmiotów – zarówno komercyjnych, jak i publicznych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, podjęcie polemiki w zakresie definiowania, kategoryzowania i ryzyka zawiązanego z tym zagadnieniem oraz integracja środowiska naukowego w celu wypracowania wspólnych wniosków.

Otwarcia konferencji dokonała nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska – Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie, która powitała zaproszonych gości i zaprosiła do wysłuchania wystąpień oraz dyskusji. Po niej głos w imieniu kierownictwa polskiej Policji zabrał nadinsp. Dariusz Augustyniak – I Zastępca Komendanta Głównego Policji.

Następnie rozpoczęto sesje plenarne, podczas których prelegenci poruszyli zagadnienia związane m.in. z: problemami i wyzwaniami w zarządzaniu uniwersytetem (prof. dr hab. Mirosław Minkina – Rektor Uniwersytetu w Siedlcach); zarządzaniem garnizonem przygranicznym w dobie wojny na Ukrainie i kryzysu migracyjnego (nadinsp. Dariusz Matusiak – Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie); współczesnymi wyzwaniami zarządzania kapitałem ludzkim w organizacjach zhierarchizowanych (dr hab. inż. dr h.c. Zbigniew Ciekanowski – Rektor Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych); komunikacją w zarządzaniu w Policji (prof. dr hab. Jadwiga Stawnicka – Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach); koncepcją polityki kadrowej w garnizonie pomorskim (nadinsp. Andrzej Łapiński – Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku oraz mł. insp. dr Elżbieta Żelechowska – KWP w Gdańsku); systemem informacyjno-analitycznym wspomagającym zarządzanie ryzykiem podczas planowania i realizacji działań Policji (dr hab. Jarosław Teska – Prorektor Akademii Marynarki Wojennej); problematyką przełożonego – jako przyjaciel czy wróg (nadinsp. w st. sp. dr Irena Doroszkiewicz).

Swoje prelekcje podczas konferencji wygłosili również pracownicy naukowi Instytutu Nauk Społecznych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie dr hab. Marian Mroziewski, który omówił jakość zarządzania zasobami ludzkimi i kapitał intelektualny Policji oraz dr Ferdynand Skiba, który przybliżył praktyczne aspekty przywództwa jako głównego determinantu wysokiej jakości zarządzania jednostkami organizacyjnymi Policji oraz dowodzenia w sytuacjach szczególnych.

Podsumowania konferencji i podziękowania na ręce prelegentów i uczestników dokonała Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie, nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska.

Tekst: podinsp. Sylwia Królicka INS WBiNP APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz