Herb Polski

Widok telefonu przykładanego do terminala płatniczego raczej już nikogo nie dziwi, ale płatność zegarkiem czy przy pomocy innych gadżetów płatniczych może wciąż budzić zaciekawienie. Płatności mobilne stały się codziennością dla wielu osób. Dzięki nim możemy swobodnie dokonywać transakcji bez konieczności posiadania gotówki czy sięgania po kartę płatniczą – telefon zawsze jest pod ręką.

Płatności mobilne – NFC, BLIK, biometryczne

Na rynku dostępne są m.in. opaski na rękę, breloki (tworzone głównie z myślą o najmłodszych) itp. Pomysłowość producentów ubrań i gadżetów w tym zakresie jest bardzo duża, możemy natrafić m.in. na rękawiczki płatnicze, które z pewnością docenią miłośnicy sportów zimowych, bądź też biżuterię płatniczą, np. pierścionek. Choć nie wszystkie wymienione rozwiązania są dostępne w Polsce, to obserwując światowe trendy w zakresie płatności mobilnych, możemy być pewni, że „gadżetów” płatniczych z pewnością będzie przybywać.

W dzisiejszych czasach powiedzenie "płatność jest w Twoich rękach" nabiera zupełnie nowego znaczenia, jeśli uzmysłowimy sobie, że na rynku dostępne są także implanty płatnicze, które można wszczepić pod skórę. Wspomniany implant (wielkością zbliżony do małej agrafki) jest urządzeniem pasywnym – nie wymaga własnego źródła zasilania (baterii), nie wytwarza też jakichkolwiek fal i uruchamia się wyłącznie w pobliżu terminala płatniczego.

Jak odbywa się płatność przy pomocy zegarka, breloka bądź też wszczepionego implantu?

By sfinalizować transakcję, potrzebne są dwa elementy: informacja dotycząca posiadanej karty płatniczej oraz technologia przesyłania danych. W tym przypadku mowa o komunikacji bliskiego zasięgu tj. NFC (ang. Near Field Communication), która umożliwia przekazywanie danych pomiędzy urządzeniami znajdującymi się w bardzo małej odległości – do 10 cm – to ograniczenie jest formą zabezpieczenia technologii NFC przed nieautoryzowanym dostępem osób trzecich.

Komunikacja NFC odbywa się za pomocą fal radiowych, które umożliwiają przekazywanie danych. Płatność można podzielić na 3 etapy:

  • Inicjacja płatności:użytkownik przykłada swój smartfon (lub inne urządzenie płatnicze) do terminala.
  • Autoryzacja:dane płatnicze są przesyłane za pośrednictwem technologii NFC i następuje weryfikacja ich autentyczności (przy pomocy odpowiednich protokołów bezpieczeństwa i tokenizacji danych). Jeśli dane są poprawne, transakcja zostaje autoryzowana.
  • Potwierdzenie płatności:  za pomocą sygnału dźwiękowego, wibracji lub w formie informacji na ekranie urządzenia. Transakcja zostaje zakończona, a konto zostaje obciążone daną kwotą.

Czy każdy telefon jest wyposażony w moduł NFC?

W przypadku nowych telefonów moduł NFC stał się standardem, natomiast w przypadku starszych telefonów, może się zdarzyć, że nie będą one w niego wyposażone. W takich sytuacjach płatności mobilne możemy realizować za pomocą m.in. usługi Google Pay na systemie Android lub Apple Pay dla systemu Apple iOS. Powyższe usługi działają na zasadzie wirtualnego portfela – by z nich skorzystać, musimy wcześniej wprowadzić dane naszej karty płatniczej (numer, datę ważności, kod CVC2) lub doładować nasze konto. Podczas płatności powyższe dane są zamieniane na unikalny identyfikator zwany tokenem i przesyłane do terminalu płatniczego. Rozwiązanie to zwiększa ochronę danych płatniczych, ponieważ dane wrażliwe nie są bezpośrednio udostępniane.

Niebezpieczeństwo związane z płatnościami mobilnymi dotyczy w głównej mierze nieautoryzowanego dostępu do urządzenia, gdyż transakcje same w sobie mają bardzo wysoki poziom zabezpieczeń, pod warunkiem, że telefon (lub inne urządzenie płatnicze) nie trafi w niepowołane ręce.  Dlatego warto pamiętać m.in. o:

  • blokadzie ekranu w postaci kodu PIN lub też zabezpieczeń biometrycznych takich
   jak odcisk palca lub skan twarzy,
  • regularnej aktualizacji telefonu (lub innego urządzenia), którym płacimy,
  • pobieraniu aplikacji tylko z oficjalnych i zaufanych źródeł.

Korzystając z płatności mobilnych, warto pamiętać także o ustawieniu limitów transakcji. Dotyczy to zarówno maksymalnej kwoty transakcji, jak i dziennego limitu. Dzięki temu mamy pewność, że w sytuacji ewentualnej kradzieży środków straty nie przekroczą określonych limitów.

Nowoczesne metody płatnicze - infografika
2.52 MB

Źródło: CBZC