Na prośbę przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, w ramach zacieśniania współpracy między naszymi krajami, Komenda Główna Policji wspólnie z Akademią Policji w Szczytnie w dniach 27.11.-01.12.2023 zorganizowała szkolenie mające na celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych policjantów i pracowników obu Ministerstw Spraw Wewnętrznych zajmujących się szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem.

Przedmiotowe przedsięwzięcie było pierwszym tego typu wspólnym ćwiczeniem obu służb, ukierunkowane głównie na ochronę infrastruktury krytycznej, ale nie tylko. Uczestnicy szkolenia mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu „OSINT” (open sources intelligence), ochrony systemów teleinformatycznych i możliwości ingerencji zewnętrznych (tzw. Threat actors) we wszelkiego rodzaju stosowane zabezpieczenia w sferze cyberbezpieczeństwa.

Do Akademii Policji w Szczytnie przybyła delegacja z Ukrainy reprezentująca komórki organizacyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Służby Szybkiego Reagowania, Służby Migracyjnej, Gwardii Narodowej, Straży Granicznej i Policji. Do grupy 13 przedstawicieli dołączyła również kadra kierownicza Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji jako współorganizatorzy oraz Naczelnicy Wydziałów Teleinformatyki ze wszystkich 17 województw. Była to doskonała okazja do nawiązania kontaktów roboczych jak i wymiany doświadczeń z kolegami z Ukrainy, którzy również mieli okazję zaprezentować swoje rozwiązania.

Rangę przedsięwzięcia podnosiła obecność wśród prelegentów zarówno przedstawicieli Federalnego Biura Śledczego (FBI) z Ambasady USA w Warszawie, jak i współpracujących
z polską Policją firm zewnętrznych m.in.: CISCO, WB Electronics, Netformers oraz firm MCX i Comcert, które na koniec szkolenia zorganizowały gry symulacyjne „Cyber Twierdza”. Należy podkreślić bardzo dobrą współpracę pomiędzy Biurem Łączności i Informatyki KGP i kadrą kierowniczą i dydaktyczną Akademii Policji w Szczytnie, która brała czynny udział w organizowanym szkoleniu.

Tekst: Biuro Łączności i Informatyki KGP
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz